Příprava na cyklistickou dovolenou

Začala cyklistická sezóna. Na co byste si měli dát pozor, než vyrazíte na výlet, na který se už určitě připravujete? Proberme si, co potřebujete zkontrolovat, než vyrazíte, jak se orientovat v síti cyklotras a stezek a kam se vůbec vydat, aby to pro vás bylo nové a zajímavé.

Nepodceňujte povinnou výbavu a celkový stav kola

Žádný cyklista by neměl zapomenout na povinnou výbavu kola. Patří do ní přední bílá a zadní červená odrazka. Pedály a paprsky kola potom musí obsahovat odrazky oranžové. Reflexní prvky mají svoji nezastupitelnou úlohu. V případě, že je cyklista má, uvidí ho řidič automobilu na velkou vzdálenost. Jestliže ovšem cyklista jede neosvětlený a najednou se objeví před autem, řidič nemá prakticky žádnou šanci zabránit havárii. Pokud je snížená viditelnost, musí být kolo vybaveno světlometem, který svítí vepředu bílým světlem a vzadu světlem červeným. Nezbytné jsou funkční brzy. Helma by u cyklistů také neměla chybět, i když je v současnosti podle zákona povinná jenom do 18 let. Když si ji ale vezmou i dospělí, rozhodně neprohloupí. Podíváme-li se na zkušenosti z našich silnic, odborníci jednoznačně říkají, že pomoci může, a to velmi. Cyklista vyvázne s mnohem lehčím zraněním. Takže kompletní kontrolu povinné výbavy a celkového stavu kola před odjezdem rozhodně nepodceňujte.

Mikulov
Cyklotrasa do Rakúska

Osm páteřních tras napříč Českem

Když chcete vyrazit do přírody po nějakých cyklotrasách, možná neškodí se podívat, jakým způsobem se vlastně tyto cesty značí a co od nich můžete přesně očekávat, abyste nebyli zbytečně překvapení. K označení slouží žluté tabule s černým písmem. V České republice se značené cyklotrasy dělí do čtyř tříd. První z nich má od roku 2011 čísla od 1 do 8. Druhá používá dvoumístné číselné označení. Třetí potom třímístné a konečně čtvrtá čtyřmístné. Cyklotrasy první třídy jsou dálkové trasy spojující velká evropská města, druhá třída neregionální trasy, třetí třída regionální stezky a konečně čtvrtá třída ty nejmenší místní tratě.. S číslem jedna jedeme z Prahy do Brna, dvojka je Labská stezka ze Saska a Děčína do Hradce Králové. Trojka vede z Prahy do Plzně, čtyřka mezi Hodonínem a Šumperkem, pětka mezi Mikulovem a Bohumínem, šestka podél Ohře, sedmička mezi Mělníkem a Českým Krumlovem, osmička Slezská magistrála. Speciální číslování má od roku 2007 Praha, kde se před číslem stezky ještě objevuje písmeno A. Cyklotrasa na levém břehu Vltavy se značí A1, na pravém A2. Další jsou dálkové trasy druhé třídy s čísly od 10 do 59, s tím, že některé čísla jsou vynechaná.

Súvisiace:  Na co nezapomenout před zimní vyjížďkou?
Besník
Rázcestie v sedle Besník

Můžete jet podél řek, za vínem i kamkoli jinam

Kam se vydat, co zajímavého vidět? Inspirací pro dovolenou na kole najdete mnoho. Rodí se například projekt „Labská cyklotrasa – od pramene k moři – napříč Evropou- bez bariér“. Jeho cílem je propojit kraje, ale i města a vesnice a místní podnikatele podél řeky Labe za účelem vybudování cyklotrasy, která vás provede od pramenů řeky až do jejího ústí do moře. Nejde přitom o žádnou žhavou novinku, první návrh trasy se objevil už v roce 1977, projekt pak roku 1983. Rozhodně jde o zajímavý projekt, a pokud by se ho podařilo dotáhnout do konce, pro vášnivé cyklisty se jistě stane turisticky atraktivním lákadlem. I vy sami si můžete připravit podobně zaměřenou dovolenou. Prameny a tok řeky jsou jenom jednou z mnoha variant. Oblíbeným a turisticky vděčným tipem jsou například Moravské vinařské stezky. Můžete se pohybovat od vinařské metropole Znojma až k Uherskému Hradišti. Páteř tvoří Moravská vinná stezka, která propojuje celkem deset, které tvoří 1200 km dlouhou síť stezek proplétajících se mezi vinohrady. Tematických cyklodovolených s různým zaměřením se dá naplánovat víc, záleží na vašich zájmech a fantazii.



Autor: Julie Vedralová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..