Mají vášniví cyklisté problémy s erekcí?

Někteří lékaři tvrdí, že cyklistika prováděná dlouhodobě může vést k potížím s erekcí u mužů. Uvádějí, že pokud muži jezdí na kole často a na delší tratě, jsou tímto problémem velmi ohroženi. Je to skutečně tak?

Američtí vědci z univerzity v Bostonu, kteří se těmito otázkami zabývali, říkají, že pět procent mužů tento problém ve středně těžké až těžké formě pociťuje. Ve skutečnosti podle nich může být toto číslo ještě vyšší, protože někteří se stydí o svých potížích sexuálního charakteru mluvit a také si je nedávají dohromady právě s jízdou na kole.

Stlačení cév a nervů

Proč právě tento sport může potíže způsobovat? Při delší jízdě na kole dochází k silnému tlaku na perineum, část těla nacházející se mezi pohlavními orgány a konečníkem. Zde procházejí u mužského těla cévy, které zásobují úd a nervy, které zajišťují jeho činnost. Jede-li muž velmi dlouho v sedle, dochází jak ke stlačení cév, tak i ke stlačení nervů. Pokud se tato situace opakuje den co den po dlouhou dobu, skutečně může pak dojít k poruchám. Sváteční cyklisté, kteří občas svoje kolo na chvilku provětrají, se rozhodně ničeho nemusí bát, ale ti, kteří stráví v sedle mnoho hodin a třeba i každý den, by měli věnovat pozornost prevenci. Poruchám erekce se dá účinně bránit. Povíme si jak.

Platí všeho s mírou

Aktivní cyklisté by měli věnovat velkou pozornost sedlu svého kola. Kvalitní ergonomická sedla mají zabraňovat těmto problémům, a proto se vyplatí do nich investovat. Dobré sedlo má mít výřezy. Vyplňuje ho gel, jehož úkolem je právě zabraňovat silnému tlaku na intimní partie jezdce. I zde, jako ostatně i v jiných lidských činnostech platí: všeho s mírou, tedy i v jízdě na kole. I čeští lékaři potvrzují, že intenzivní cyklistika sice je velmi zdravým sportem, který prospívá pohybovému aparátu, ale zároveň při trvalejší zátěži má špatný vliv na pánevní dno, což se promítá nejenom u mužů, ale i u žen.

Súvisiace:  Cestovní pojištění pro seniory je dražší než pro jiné občany

cykliste

Není třeba dělat paniku

Pokud investujete do kvalitního cyklistického sedla, vyberete si správné a pohodlné oblečení na jízdu, které dobře odvádí pot, budete se věnovat cyklistice se zdravou mírou, nebudete nic přehánět a nevynecháte ani kompenzační cvičení a relaxaci, měly by se vám zmiňované problémy vyhnout. Není třeba v tomto směru vyvolávat žádnou paniku, ale na druhou stranu ani není dobré zmíněná rizika podceňovat. Velkou roli hraje individuální anatomie konkrétního jezdce, nejsme všichni stejní, někdo je zranitelnější, někdo vydrží více. Ovšem obecně platí, že lepší jsou širší správně tvarovaná sedla. Důležité je i to prokládat delší jízdy pravidelnými přestávkami spojenými s protažením. Dlouhé trasy bez přestávek riziko problémů zvyšují.



Autor: Julie Vedralová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..