Nič sa nemá preháňať a ani štart nemožno prepáliť, to vám povie každý skúsený športovec. Takže keď začínam plánovať svoju cykloturistickú sezónu, vyberám si rôzne trasy najmä podľa ich náročnosti a na začiatok volím skôr tie kratšie a ľahšie. Rovnaký postup odporúčam aj vám, bez ohľadu na to, či začínate po zimnej prestávke na jar alebo sa k bicyklovaniu vraciate po dlhšej odmlke, napríklad spôsobenej chorobou alebo úrazom. Začať treba pekne zvoľna a postupne, podľa situácie a možností, pridávať.
Hoci si svoj bicykel po pauze vždy skontrolujem, porucha sa nedá vylúčiť nikdy. Preto som si už v minulosti zvykol na prvý výlet sezóny vybrať trasu „okolo komína“, či skôr trasu po okreskách okolo mesta, kde bývam. Podľa varianty to bolo od 15 do 18 kilometrov, ktoré vždy ukázali, ako som na tom s kondíciou, ale aj ako je na tom môj bicykel. A či treba niečo upraviť, nebodaj opraviť alebo vymeniť. Hlavne však na tomto okruhu bolo odvšadiaľ blízko domov, keby bolo treba bicykel odtlačiť alebo nechať odviezť autom dobrým kamarátom. Našťastie za tie desaťročia som nič z toho nepotreboval 😉
Najskôr ako vládzeš a potom pridaj
Obľúbený bonmot jedného starého pána. Keď už som vedel, že stroj mám v poriadku, bol čas začať získavať kondíciu. V minulosti som počas zimnej prestávky veľmi nemal ako udržiavať formu, v podstate som zlenivel. Takže nástup do sezóny musel byť pozvoľný, jednoducho som nevládal. A rovnaké to je aj pri návrate po vynútenej pauze. S plánovaním trás mi pomáha môj obľúbený server https://bikemap.net, kde dopredu vidím, ako ďaleko a ako vysoko to budem mať.
Aby som sa vedel rozhodnúť, či som to pri plánovaní záťaže neprehnal, využívam index náročnosti trasy. V podstate pomerovou metódou zo získaných údajov sa dá celkom presne odhadnúť, ako veľmi ma bude bolieť telo po návrate z výletu 😉 Rovnako viem takto posúdiť náročnosť trasy, ktorú mi niekto odporučí. A rovnako mi to v sezóne umožňuje porovnávať úroveň kondície s minulosťou, keď viem, čo som kedysi zvládal za bežných okolností. Bez špeciálnych programov, aplikácií či tabuliek viem, ako na tom som.
Takže som si v okolí bydliska prezrel svoje trasy, trasy iných cyklistov a pripravil krátky zoznam, ktoré a v akom poradí by som chcel v krátkom čase prejsť. A potom, podľa stavu zdravia a fyzičky, môžem pridávať náročnejšie trasy.