Vydejte se na kole na pražský Strahov za cennými malířskými poklady

Zeptáte-li se Čecha, kde by si mohl prohlédnout nejcennější obrazy z našich sbírek, nejspíše si vzpomene na Národní galerii. Málokdo ale tuší, že velkou a velmi cennou kolekci malířských děl skrývá také Strahovská obrazárna ve stejnojmenném pražském klášteře. Budete-li mít v létě nebo kdykoli jindy čas, přijďte se do ní podívat a objevte kouzlo starých obrazů. Zajeďte si sem klidně na kole.
 

Zlepšíte si fyzičku i rozšíříte obzory

Výlety na kole za poznáním mohou být příjemným zpestřením pozdně letní a podzimních víkendů. Vždyť kde je psáno, že musíte vždy jen šlapat dlouhé kilometry po silnicích nebo lesních cestách? Vzpomeňte si na starořeckou kalokagathii, tedy spojení kultury ducha a těla. Cyklistické výlety za poznáním dokonale splňují tyto představy. Zlepšíte si fyzickou kondici a zároveň si rozšíříte duchovní obzory. Postaráte se tak o všestranný rozvoj své osobnosti. Pojďme si ale podrobně přiblížit cíl dnešního výletu.

Cenné sbírky zaujaly německé znalce

Posvěcený prostor strahovské baziliky i obytné a reprezentační místnosti strahovského kláštera už odedávna zdobily cenné obrazy. V roce 1793 zakoupil tehdejší strahovský opat malbu „Růžencová slavnost“ od proslulého německého umělce Albrechta Dürera (1471–1528). Dílo, od roku 1934 umístěné ve sbírce Národní galerie, se stalo jednou z nejhodnotnějších součástí strahovské sbírky. Zmíněný obraz i mnohé další malby potom vábily německé badatele a znalce umění. Právě oni v průběhu dějin často upozorňovali, že se ve strahovských sbírkách nacházejí díla obrovského významu a kvality. Skutečným přelomem zdejšího sběratelství umění se ale stává rok 1834, kdy se funkce strahovského opata ujímá Jeroným Josef Zeidler. Už o rok později nechává nový představený kláštera zrekonstruovat velký biliárový sál ve 2. patře konventu (pozn. místo, kde se k rekreaci scházeli řádoví příslušníci kláštera), aby v něm roku 1836 shromáždil nejhodnotnější obrazy.

Súvisiace:  Cyklodovolenka 2019 IV. – hrnčířský jarmark Kunštát

Různorodou kolekci ženy ani veřejnost neviděla

Strahovská umělecká kolekce je velmi různorodá. Najdete zde gotické deskové malby, svědectví malířské tvorby z rudolfínské doby, pestré jsou i žánry sahající od portrétu přes krajiny a zátiší až po různé mytologické scény. Objevíte zde známá jména evropského malířství, ale také české autory jako například Petra Brandla nebo Václava Vavřince Reinera. V souvislosti s tím, jak se sbírka rozrůstala, bylo nezbytné zvětšit výstavní prostor. Část sbírky se proto nastěhovala i do takzvané balkonové místnosti, která se nacházela vedle v současnosti již neexistující terasy východního křídla konventu. Zde visely především obrazy menších formátů, například zátiší. Velmi působivý kontrast tvořily malé detaily jednotlivých obrazů v porovnání s nádherným panoramatickým pohledem na město z oken a terasy. Návštěvníků ovšem nebývalo příliš mnoho, protože prostor klauzury, kde se galerie nacházela, byl ženám a široké veřejnosti nepřístupný.

Současnou sbírku tvoří úctyhodných 1500 obrazů

Když v dubnu roku 1950 došlo k obsazení kláštera, čítala sbírka cca 2000 obrazů. Díla si potom mezi sebou rozebraly různé státní instituce, některá se prodala nebo byla odcizena. Na Strahovskou obrazárnu se ale naštěstí úplně nezapomnělo. Připomněly ji dvě výstavy v letech 1973 a 1974 uspořádané přímo v kostele sv. Rocha v areálu kláštera. Po roce 1990 se díky restitucím na Strahov z Národní galerie a Národního památkového ústavu vrátilo cca 1200 obrazů. Nejlepší z nich vytvořily v roce 1993 expozici v chodbách patra nad ambity. Stálou expozici, která byla ještě upravena v roce 2006, nyní doplňují menší tematické výstavy vycházející ze sbírek uložených ve strahovských depozitářích. V současnosti je v klášterním inventáři asi 1500 obrazů, rozdíl v porovnání s vrácenými obrazy tvoří různé přírůstky a dary.



Autor: Julie Vedralová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..