Jestliže jezdíte na kole delší trasy, budete potřebovat cyklistický tachometr. Ten se vám bude hodit i v případě, že chcete znát rychlost, jakou jezdíte nebo vzdálenost, kterou ujedete. Tachometr k cyklistickému kolu neodmyslitelně patří. Existuje několik variant, připojení. Základem jsou ale tři základní skupiny tachometrů, a to drátové, bezdrátové a profesionální. Rozdílné mohou být také funkce, které daný tachometr nabízí. My vám dnes poradíme podle čeho vybírat.
Výběr základního druhu tachometru
V první řadě si vyberte jeden ze tří jíž uvedených druhů připojení tachometru. Drátové tachometry mají menší nevýhodu, a tou je jeho připojení na kolo. Tento typ je vhodný pro ty, kteří na kole vyjedou jednou za čas a nechtějí do tachometru investovat nadmíru financí. Drátové tachometry jsou ty nejlevnější a pro začátečníky, děti či občasné cyklisty jsou úplně dostačující.
Bezdrátové tachometry už jsou o něco dražší. Dají se ke kolu snadněji připojit. Jsou vhodné pro cyklisty, kteří na kolo vyrážejí častěji, ne však pro ty, kteří se kolům věnují profesionálně. Bezdrátové tachometry už jsou o něco pokročilejší, proto zde můžeme najít i některé funkce navíc, než u drátových tachometrů. Tyto tachometry nemusíte využívat pouze na cyklistickém kole. Můžete je vyzkoušet například i na lyžích či in-line bruslích.
Poslední skupinou jsou profesionální tachometry. Ty, jak už z názvu napovídá, jsou vhodné pro profesionální cyklisty. U těchto tachometrů naleznete spoustu nadstandartních funkcí, jako například měření tepu. To se vám může hodit při delších trasách. Mohou také zahrnovat zabudované mapy cyklostezek, což velmi usnadňuje orientaci.
Výběr funkcí je důležitý
Jakmile se rozhodnete, jaký z tachometrů byste chtěli, je velmi důležité stanovit si seznam funkcí, které požadujete. Jak už jsme říkali, drátové tachometry nezahrnují tolik funkcí, co bezdrátové či profesionální. Základní funkce, které má každý tachometr jsou stopky, hodiny, průměrná a aktuální rychlost, doba jízdy a ujetá vzdálenost. Jestliže si vystačíte s těmito funkcemi, rozhodně sáhněte po základním drátovém tachometru.
Na trhu můžete nalézt i vodotěsný tachometr. Tuto funkci nepodceňujte. Nikdy nevíte, kdy vás zastihne déšť, i přesto, že vyjíždíte za slunného počasí.
Pokud chcete, aby váš tachometr měl wi-fi připojení, bluetooth, kompas, teploměr či GPS, zvolte profesionální tachometr. Hodit by se vám mohla i funkce, která měří výkon levé a pravé nohy.