Výrobci automobilů se snaží upoutat zájem potenciálních zákazníků různě. Nejen akční slevy, ale i bohaté příslušenství k automobilům. Pro aktivně založené zákazníky jsou to například nosiče kol na auta. A občas se nějaká značka prezentuje i kolem jako takovým. Jedním z posledních podobných marketingových počinů je elektrokolo značky Škoda.
Předchůdce automobilky Škoda, firma Laurin a Klement, začínali jako výrobci jízdních kol značky Slavia.
Dnes si pro svůj marketingový tah automobilka Škoda vybrala k spolupráci renomovanou firmu z oblasti kol i terénu. Rakouskou firmu KTM, známou jako výrobce terénních motocyklů i jízdních kol, obojí v nejvyšší kvalitě. Co se tedy skrývá „pod kapotou“ elektrokola Škoda?
Technické parametry:
váha: 21,7 kg
rám: KTM TrekkingAluminium 6061
vidlice: Suntour SF13 Mlo 700C
brzdy: Tektro Auriga Comp
řadicí páky: Shimano Alivio 8; 3×8
přední měnič: Shimano Alivio
zadní měnič: Shimano Deore LX
kliky s převodníky: Shimano M411 48-38-28
baterie: BionX 8,8Ah = 423 Wh
motor: BionX motor v zadním náboji 250W
ráfky: Ambrosio Pulse Disc 700C
pláště: Schwalbe Maraton Mondial 40-622
sedlo: KTM VL 3257
počet rychlostí: 24
velikost: 460 mm (MBA 013 801), 510 mm (MBA 013 802)
Po výměně zadního kola a demontáži baterie nám zůstane klasické crossové kolo.
Na webu Škoda se dále o kole píše:
Kolo ŠKODA Green E Line je konstruováno jako tzv. „Pedelec“ (Pedal Electric Cycle). U tohoto typu elektrického kola má motor funkci pouze jako omezený pomocný pohon při šlapání do pedálů. Z legislativních důvodů systém pomáhá do maximální rychlosti 25 km/h.
Dojezd jízdního kola s podporou elektromotoru je až 105 km. Li-Ion baterii lze z elektrické sítě dobít za 4 hodiny. O pohon se stará elektromotor značky BionX, integrovaný do náboje zadního kola. Jeho výkon je 250 Wattů a energii čerpá z akumulátoru o hmotnosti 2,6 kg a kapacitě 423 Watthodin, umístěném na rámu kola. Celé kolo pak váží pouze 21,7 kg.
Senzory neustále vyhodnocují parametry jako je rychlost, frekvence šlapání a točivý moment. V závislosti na nastavení pak elektromotor přidává dalších 35, 75, 150 nebo 300 % k vlastnímu výkonu cyklisty. Motor lze samozřejmě zcela vypnout, poté se cyklista pohybuje jen vlastní silou.
Systém je vybavený i funkcí rekuperace. Díky tomu se vrací energie získaná při brzdění nebo sjezdu z kopce zpět akumulátoru. Výhodou zvolené konstrukce a použitých komponent je fakt, že jednoduchou výměnou zadního kola a demontáží baterie se z elektrokola Green E Line stane běžné krosové kolo.
Součástí elektrokola je samozřejmě i nabíječka.
Na firemním webu je k dispozici za cenu 65 990 Kč (54 537,00 Kč bez DPH). Můžete si tam objednat i jiná kola pod značkou Škoda. A samozřejmě další cyklistické doplňky. Jestli je cena adekvátní kvalitě nebo značce, to už si musíte posoudit sami. Pro skalní příznivce automobilů značky Škoda to asi nehraji roli. Já se přiznám, že nejsem škodovkář, preferuji auta značky Ford. Na kole ale jezdím stejně rád, jako příznivci jiných značek.
V každém případě vítám další počin v oblasti elektrokol, neboť mě toto téma zajímá. Pokud jste někdo jezdil na kole Škoda nebo originálu KTM, napište v diskusi pod článkem, jak je to s tím dojezdm reálně. Budu rád, když popíšete trasu a i převýšení, kde jste elektrokolo zkoušeli.
Zdroj informací: www.skoda-auto.cz
2 reakce na “Elektrické kolo Škoda”