Vyrážíte na cyklistický výlet s celou rodinou? Pak nezapomeňte na bezpečnostní helmy. To se týká převážně dětí. Nejen, že jsou cyklistické přilby pro děti povinné, ale zároveň tím chráníte zdraví dítěte. Představte si, že někde spadne nebo do něčeho narazí. Cyklistická helma mu v ten okamžik může zachránit život. A to by se rozhodně nemělo podceňovat. Ať už se vaše dítě veze za vámi v sedačce nebo jede na odrážedle. Přilby jsou důležité v každém věku.
V první řadě jde o kvalitu
Nešetřete na bezpečnostní helmě pro vaše dítě. Kdysi se helmy vyráběly lepenou technologií, avšak neměly tak dlouhou životnost jako přilby v dnešní době. Dnes se přilby vyrábí takzvanou in-mold technologií. To znamená, že expandovaná polystyrenová pěna je vstřikována do tvrdého plastového obalu (skořepiny). U kvalitní helmy je důležité, aby měla patřičnou certifikaci. Konkrétně přilby, které se prodávají v Česku, musí splnit normu ČSN EN 1078.
Velikost se odvíjí od hlavy vašeho dítěte
Bezpečnostní cyklistická helma musí na hlavě správně sedět. Neměla by být příliš těsná, ani příliš volná. To poznáte podle toho, že jakmile dítěti přilbu nasadíte a nezapnete zapínání, neměla by z hlavy dítěti spadnout ani při předklonu. V dnešní době se však vyrábí helmy, které přizpůsobíte velikosti hlavy dítěte otočným kolečkem zezadu přilby. Nemusíte tak mít strach, že by vaše dítě z helmy rychle vyrostlo. Nejmenší obvod přilby je 44 cm, takže můžete dítě vybavit přilbou již od raného dětství.
V jaké pozici se má přilba nacházet?
Jakmile usedáte na kolo nebo teprve přilbu zkoušíte, musí být ve správné pozici, a to vodorovně. To znamená, že přední část helmy by měla být uprostřed čela. Jakmile přilbu uvedete do správné pozice, nezapomeňte na dobře utáhnutý podbradní řemínek. Ten musí být utažený tak akorát. To znamená, že se mezi pásek a bradu vlezou maximálně dva prsty. Pásky musí dítěti pohodlně sedět. Neměly by zasahovat na uši, aby to dítě netlačilo nebo nedřelo. Vše se dá pomocí řemínků upravit.
Pozor na váhu samotné helmy
Pokud je přilba, kterou jste pro dítě vybrali, vyrobená in-mold technikou, bude pro dítě rozhodně lepší. Je totiž mnohem lehčí než přilba vyrobená lepenou technologií. Na tohle nezapomínejte, vaše dítě totiž bude mít na sobě přilbu i několik hodin. Nejlehčí přilby mohou mít jen 220 gramů, takže ji dítě na hlavě skoro nepocítí.
Nezapomeňte na správné větrání a doplňky
V letních měsících bývají někdy až tropické teploty. Rozhodně pak dbejte na to, aby přilba vašeho dítěte měla dostatečné větrání, aby se vaše dítě příliš nepotilo. Spousta helem je dnes vyráběna technologií, kdy přilba v přední části nabere chladný vzduch a v zadní části odvádí horký vzduch pryč.
Helmu můžete doplnit například šátkem, díky kterému bude mít vaše dítě hlavu v pohodlí celou cestu. Dále pak je skvělým doplňkem blikačka na přilbu, se kterou bude dítě ještě ve větším bezpečí.