Jízdní kolo vyžaduje péči, podobně, jako automobil. Rozhodně to není o tom, vzít po zimním období své jízdní kolo a ihned na něm vyjet na delší výlet. Tento krok by se vám totiž nemusel vyplatit. Každý začátek nové sezóny vyžaduje kontrolu jízdního kola a nastavení kontaktních bodů. Co jsou to kontaktní body? Kontaktní body vám zajištují nejenom komfort, ale také bezpečnost. Právě bezpečnost je při každé vyjížďce velice důležitým prvkem, na který by se nemělo zapomínat. Jaké kontaktní body je potřeba kontrolovat či nastavit?
Kontaktní body jsou úspěchem bezpečnosti
Z předchozího odstavce víte, že jsou kontaktní body velice důležité pro bezpečnost. Přesněji řeceno se jedná o části kola, jež jsou v přímém kontaktu s člověkem neboli cyklistou. Nyní s námi budete souhlasit, že by tyto body měly být skutečně v naprostém pořádku. Začít by se mělo od řídítek a následně pokračovat k pedálům a sedlu. Nastavování řídítek se často ignoruje. Pokud chceme docílit pohodlné jízdy, nesmí se na tento prvek v žádném případě zapomínat. Řídítka patří mezi jeden z nejdůležitějších prvků vůbec. Správná výška vám tedy zajistí jednak bezpečnost a jednak komfort. Jinými slovy správná výška zajistí cyklistovi pohodlné řízení jízdního kola.
V opačném případě nebude jízda komfortní a už vůbec ne bezpečná. Mimo jiné špatné nastavená řídítka jsou obrovskou zátěží pro vaše záda. Záda během delší trasy trpí, jsou-li řídítka špatně nastavená. Vyzkoušejte několik nastavení a poté si vyberte to, jež je vám nejbližší. Dalším kontaktním bodem je sedlo. I to je pro bezpečnost velmi důležitým prvkem. Nastavení sedla trvá přibližně pár vteřin, a to díky skvělému systému. Sedlo by mělo být v takové výšce, abyste jako cyklista měl neustálý kontakt se zemí. Pochopitelně máme na mysli kontakt se zemí ve chvíli, kdy jízdní kolo zastavíte na nulu.
Pedály aneb další bezpečnostní prvek
S pedály toho moc neuděláte. Je dobré na pedály dosáhnout bez větších problému. S tím vám pomůže nastavení sedla. Co vám můžeme poradit je, abyste si nechali na jízdní kolo nainstalovat nášlapné pedály. K těmto nášlapným pedálům si následně pořiďte kvalitní tretry, jež jsou určeny pro tento typ pedálů. S tím získáte větší pocit bezpečnosti, protože vám nebude ujíždět noha. Kromě toho budete mít větší efektivitu šlapání. Jinými slovy nebude vaše námaha příliš vysoká. Pokud to s cyklistikou myslíte vážně, pak je tento typ pedálů pro vás tím vůbec nejvhodnějším.
Samozřejmě nesmíte zapomínat také na další bezpečnostní prvky. Mezi tyto bezpečnostní prvky patří například helma, chrániče nebo světlo. Divili byste se, jak je světlo podceňovaným bezpečnostním prvkem. Ve tmě však hraje nemalou roli. Bez světla by cyklista neměl vyjíždět na jízdním kole. Člověk nikdy neví, kdy se vratí nebo jaké okolností ho během cesty potkají.