Jak řadit na jízdním kole

Přehazovačka vám umožňuje na jízdním kole řadit. To využíváte převážně při jízdě v různých terénech. Nejspíš s námi budete souhlasit, že při jízdě do kopce nevyužijete stejnou přehazovačku jako v momentě, kdy jedete z kopce. U všeho je potřeba přemýšlet. Jedině tak nebudou vaše nohy zbytečně namáhány. Jestliže máte představu o tom, jak řadit, ale rádi byste získali nové informace, je tento článek určen zejména pro vás. Přečíst si jej může kdokoliv. Třeba pomocí níže uvedených tipů získáte cenné informace, které vám budou následně šetřit vaše nohy.

V první řadě je potřeba vás seznámit s typy řazení. Prvním typem řazení je otočné. Druhým typem řazení je páčkové řazení. Otočné řazení se využívá spíše na dětských jízdních kolech. Dále pak na těch, jež patří mezi levnější varianty jízdních kol. Jedná se o velice snadné ovládání, protože máte přímo ukazatele, který vám sděluje, jakou rychlost momentálně máte zařazenou. Páčkové řazení je však komfortnější a účinnější. Mimo jiné nezabírá na řídítkách tolik místa, jako výše uvedené otočné řazení. Následně by vás měl zajímat způsob řazení.

Na levé straně máte řazení ovládající přední převodníky. Na pravé straně máte naopak možnost ovládat zadní kolečka neboli pastorky. Je potřeba myslet na fakt, že jsou tyto strany převrácené. Co to znamená? Vlevo řadíme palcem na větší převodník neboli na těžší převod. Vpravo rovněž řadíme palcem, a to taktéž na větší pastorek, ale naopak na nižší převod, který je lehčí. Počet převodů se bude lišit podle toho, o jaké jízdní kolo se jedná. U dvojpřevodníkových kol se rychlosti budou pohybovat v rozmezí od 16 do 22. U trojpřevodníků to bude poněkud vyšší číslo, jež se pohybuje od 18 do 30 rychlostí.

Súvisiace:  Servis kola po dlouhé odstávce

Jak řadit?

Nyní přecházíme k tomu nejdůležitějšímu. Tím je samotné řazení. Víte, jak řadit? Velké množství cyklistů v tom stále nemá jasno. K prvnímu hlavnímu bodu patří fakt, že by se nemělo jezdit stále na jeden převod. Je důležité je střídat, čímž prodlužujete celkovou životnost přehazovačky. Dále se nesnažte jezdit na těžké převody. Trpí nejenom samotná přehazovačka, přičemž dochází ke snižování životnosti, ale i vaše nohy. Těžké převody je možné nastavit například při jízdě z kopce. Dávejte si ovšem pozor na bezpečnost. Jízdní kolo není vyráběno na příliš rychlou jízdu z kopce.

Obecně ale platí, že z kopce nebo na rovině je možné nastavit těžší převody. Z kopce nemusíte mít strach zařadit nejvyšší možný převod. Co se týče roviny, tady trochu zmírněte. Je pravdou, že vám nic nebrání v cestě, ale není dobré zbytečně zatěžovat vaše nohy. Pokud je terén komplikovaný a náročný, ubírejte na převodech. Vaše nohy musí být volné. To platí i při jízdě do kopce. Tady nejspíš budete s námi souhlasit, že na největším převodu nemáte šanci šlapat příliš dlouho. Proto volte lehké převody, které vám pomohou v tom, vyjet kopec bez větších problémů.



Autor: Ďusi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..