Vybavení pro cyklisty jezdící ve tmě nebo v noci

Pokud patříte mezi cyklistické nadšence, kteří se nebojí jízdy ve tmě, měli byste vědět, že vás řidiči motorových vozidel nemusí spatřit včas. Tento bod si mnoho cyklistů neuvědomuje. Především to platí pro ty cyklisty, jež nemají řidičský průkaz, a tak si nedovedou představit, jak velkého rizika se dopouštějí. Jestliže chcete na jízdním kole jezdit bezpečně i v noci, je potřeba se zaměřit na výbavu. Ta vám totiž může zachránit život. Víte, co by měl mít každý cyklista? V případě, že ne, následujte nás.

Jaké vybavení by měl mít cyklista ve tmě neboli v noci?

Z předchozího odstavce víte, že je důležité být viděn. To platí nejenom o tmě. I za horší viditelnosti vás řidiči motorových vozidel nemusí spatřit hned. Je to podobné, jako byste jeli po cyklistické stezce a rázem se před vámi objevil chodec. Vaše reakce bude chvíli trvat, a právě tato chvíle může být riziková jak pro vás, tak chodce. Myslete tedy na to vždy, jakmile usedáte na jízdní kolo. Řidiči motorových vozidel vás tedy musí vidět. Toho docílíte několika způsoby. Rozhodně si nevystačíte s klasickým osvětlením, které svítí před vás.

Zákon hovoří jasně, cyklista musí mít reflexní prvky a jiná osvětlení. Tento zákon mimo jiné platí i pro chodce, jak jsme již naznačovali v předchozím odstavci. Ano, přední i zadní osvětlení je velice důležité, ale nedostačující. Přední i zadní osvětlení každopádně pořiďte jako první. Je to z toho důvodu, že jednak vidíte před sebe a jednak dáváte ostatním cyklistům nebo řidičům motorových vozidel vědět, že se nacházíte na cestě. K tomu slouží zadní světlo. To ovšem v momentě, kdy je velká tma nebo šero nemusí stačit. Co je dobré na své jízdní kolo pořídit dále?

Na tmavé oblečení zapomeňte

Nyní víte, že vám přední i zadní osvětlení nemusí stačit. Nespoléhejte na řidiče. I ti vás totiž mohou přehlédnout. Zákon hovoří jasně, a to i o reflexních prvcích. Na jízdní kolo si v žádném případě neberte tmavé oblečení, které je špatně vidět. Zkuste sáhnout po jasných a zároveň reflexních vestách nebo barvách. Nemáte-li žádné takové oblečení, máme řešení i pro vás. Pořiďte si pár reflexních pásků, jež se dají umístit na světlé, pokud možno zářící oblečení. Tím zvýšíte své šance na to, že vás řidiči motorových vozidel skutečně uvidí.

Je dobré ovšem znát svou hranici. Nemusíte svítit jako vánoční stromeček. Přední a zadní osvětlení, společně s reflexními prvky a vhodným oblečením vám vystačí k tomu, aby se šance na to, že vás řidiči uvidí, zvýšila. Reflexní prvky jsou mnohdy díky svému záření účinnější než samotná osvětlení. Zakoupit veškeré vybavení se dá ve specializovaných obchodech nebo větších supermarketech. Určitě se ale zkuste poradit s odborníky, jaká osvětlení a reflexní prvky jsou těmi nejlepšími. Pro vaše i ostatní bezpečí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Author: Ďusi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..