V září do Valtic raději ne

Lednicko-Valtický areál a Mikulovsko s ním patří snad k nejnavštěvovanějším cyklistickým destinacím v České republice. Více turistů na kilometr čtvereční je snad jen v Praze, ovšem tam s kolem moc nepořídíte. Daleko větší zábavu, radost a krásu přírody zažijete na jihu Moravy. Hodně penzionů láká turisty i na víno a na oslavu ukončení sběru hroznů. Máte-li rádi klid a pohodu, pak se jako cykloturista vyhněte právě vinobraní.

A to píšu z vlastní zkušenosti. Ne, že bych neměl rád víno, dokonce sním velké množství hroznů, které si pěstujeme na své zahradě. Ale na svou poslední cyklodovolenou v Lednici opravdu nezapomenu. Jedním z důvodů je, že jsme ji, na rozdíl od všech předešlých dovolených na kole, absolvovali ne v srpnu, ale v září. A počasí s tím nemá nic společného.

Přitom v samotném Mikulově jsme bydleli dvakrát, jednou sem zajeli o krátké dovolené z Pohořelic, no a potřetí bydleli přímo v Lednici kousek u zámku. Dá se říct, že okolí Mikulova a Lednice i Valtic jsme projeli skr-naskrz a to i na rakouské straně hranice.

Co byl za problém v září?

Vinaři. Chrání své hrozny těsně před sběrem před škůdci, před špačky, kteří se ve velkých hejnech snesou na vinohrad a za chvíli ho komplet sežerou. Zákon jim nedovoluje jednou pomocí brokovnice snížit počet škůdců (špačci a jiná havěť velmi negativně reaguje na usmrcení byť jednoho člena z hejna a opouští rizikový prostor), ale donutil je používat automatické plynová děla, která svým zvukem a tlakovou vlnou odplaší ptactvo. Na chvíli. A jak známo, zloduch, který nebyl eliminován, se vrací.

Takže si takhle jedete romantickou krajinou, třeba na Rejštnu nad Valticemi a najednou kousek do vás rána jako z děla. A ona to opravdu rána z děla je. A po chvíli z jiné strany další. A tak to jde celý den. A když náhodou nechcete na výlet na kole, ale chcete si odpočinout na penziónu, zdálky slyšíte pravidelné dunění plašičů ptactva.

Zákony pro lidi nejsou, jinak by jim nebránili používat dlouholeté a osvědčené postupy. Jenže mě jako cykloturistovi je jedno, kdo za to může. Zkrátka já už v září do Valtic, Lednice nebo Mikulova nepojedu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Author: Ďusi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..