Severoitalské Caorle: Kromě koupání se můžete i projet na kole

Hledáte příjemné letovisko pro dovolenou s malými dětmi a jste navíc vášniví cyklisté? Potom by vás mohlo zaujmout severoitalské Caorle na jadranském pobřeží. Narozdíl od nedalekého Bibione přece jenom nejde o velkou „fabriku na turisty“. Nabízí mnohem klidnější atmosféru a přiláká vás i svým historickým centrem. Navíc tu můžete pěkně provětrat i svoje kolo.

Oblíbené letovisko

Ostatně, říká se o něm, že jde o nejhistoričtější z letních letovisek ležících mezi Benátkami a Terstem. Lidé si ho oblíbili už před velmi dlouhou dobou. Díky příznivé poloze na laguně tu stopy po osídlení najdeme už z období kolem roku 40 př. n. l. Za nejpravděpodobnější datum jeho založení se ale považuje rok 452 n. l., kdy vpády hunského krále Attily do Itálie přinutily obyvatele stáhnout se na zdejší mořský břeh.

italie

Ochutnejte mořské potvory

Symbolem města je 48 metrů vysoká válcovitá zvonice kostela založeného roku 1038. Nejdůležitější obživou osídlenců už tenkrát byl rybolov. Zdejší rybářský přístav spadal už od středověku pod vliv asi 80 kilometrů vzdálených Benátek. Na ryby a mořské potvory tu také narazíte nejenom na jídelním lístku místních restaurací. Budete-li bydlet v apartmánu s kuchyňkou, v rybářské tržnici si můžete ráno koupit ryb i potvor co hrdlo ráčí, a doma si je uvařit podle vlastní chuti. Na grilu jsou ideální, a pokud jde o koření, méně je v tomhle případě více, stačí vám obvykle sůl, pepř a štáva z pěkného zralého citronu. Pokud nepatříte mezi zaryté odpůrce konzumace zmíněných živočichů, určitě si pochutnáte, ať už v restauraci nebo doma.

Výstava soch na pobřeží

Hledáte-li ubytování, dejte přednost některému z hotýlků poblíž historického centra plného pestrobarevných domečků. Jezdí sem řada českých cestovek, ale pokud dáte přednost výletu na vlastní pěst, sehnat ubytování vám pomohou v informační kanceláři v uličce hned vedle přístavu.
Kromě historických uliček stojí za procházku i promenáda podél moře. Určitě vás na ní upoutají obrovské kameny, protože se tu pravidelně koná soutěž zvaná „Živá skála“, během které sochaři z různých zemí vytvářejí sochy přímo do skal. Fascinující výstava, volně přístupná po celý rok, se díky tomu neustále rozrůstá.
Romantici nenechají bez povšimnutí kostel Santuriano della Madonna dell´Angelo ze 17. století. Na ostrohu na konci promenády vybíhá přímo do moře.

Tuny zmrzliny i rybářský ostrov

Děti ocení městečko s gelateriemi, čili zmrzlinárnami prakticky na každém rohu. Je tu pro ně i spousta nejrůznějších nafukovacích skákacích atrakcí a jistě je potěší výlet po laguně na motorové lodi Arcobaleno. Přistanou i na ostrově, kde uvidí rybářské chýše a zdálky i dům spisovatele Ernesta Hemingwaye. Jezdí se dvakrát denně v 9,00 a ve 14,30, projížďka trvá přibližně 2,5 hodiny, dospělé přijde na 15 Euro, děti na 8 Euro. Komu nestačí moře, najde v Caorle i aquapark. Zkrátka mrňousové si tu přijdou na své, aniž by se nudili.

benatky

Nevynechejte Benátky

Dospěláci si zase mohou užít večerní atmosféru restaurací, kdy už není takové horko. Hřích by byl i nezavítat do Benátek, které máte doslova za rohem. Cestovky často volí kombinovaný výlet autobusem do přístavu Punta Sabioni a odtud lodí přímo na náměstí svatého Marka. Pokud ale chcete zažít plavbu podél celého pobřeží, můžete vyrazit přímo z přístavu v Caorle. Odjíždí se v 8,00 ráno, plavba trvá 2 hodiny, z Benátek se zpět odplouvá v 16 hodin.
Pokud nemáte rádi velké davy lidí, zkuste návštěvu Caorle třeba koncem srpna nebo během září. Pláže už se vylidňují a počasí obvykle ještě nezklame. Navíc, pokud nebude už na koupání, můžete dělat projížďky na kole po okolí, krajina je proto jako stvořená.
Author: Julie Vedralová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..