Problémy bikemap.net po aktualizácii

Na Mikuláša dostali mnohí publisheri v oblasti cyklistiky zaujímavý „darček“ od spoločnosti prevádzkujúcu systém cyklotrás na mapách na internete. Problém, ktorý im zapríčinil nesprávne zobrazenie máp vo svojich článkoch na blogoch spôsobila úprava systému a zvýšenie jeho zabezpečenia. A spolu s ním sa objavil ešte jeden „medzinárodný“ problém.

Zmena bola rozdelená na dve časti, spustené naraz. Tou prvou bol prechod z protokolu http:// na https:// Ochrana osobných údajov naberá stále vyššiu intenzitu a všade, kde sa prihlasujete, tak prebieha prenos šifrovaných prihlasovacích údajov.

A druhou zmena URL všetkých uložených trás v systéme.
Trasa uložená ako
http://www.bikemap.net/sk/route/2186413-dedinky-havrania-dolina-sedlo-grajnar-dedinky/
sa po novom zobrazuje ako
https://www.bikemap.net/sk/r/2186413/

Nevidíte na prvý pohľad zmenu?
Okrem malého písmenka „s“ sa zmenilo slovo „route“ na písmenko „r“, prípadne „user“ na „u“ pri výpise trás užívateľa. A zmizol textový popis trasy z URL, ostalo len číslo trasy.

Čo mňa osobne štve, lebo ak mám niekde napísaný link, tak doteraz som presne vedel, ako sa trasa volá, odteraz to ani len netuším. To je tiež ochrana osobných údajov? Choré.

Keď na webe kliknete na starý link, po otvorení novej karty prehliadača sa zobrazí informácia o presmerovaní a do desiatich sekúnd sa zobrazí už mapa novým spôsobom. Takže na samotnom webe to nemajú zle poriešené. Lenže…

Nie vždy sa presmerovanie podarí urobiť rýchlo. A keď na webe postavenom na WordPresse používate kontrolu odkazov (a kto to nepoužíva?), začnete dostávať maily o nedostupnosti linkov. Ale nie sú všetky. Niektoré sú systémom kontroly odkazov evidované ako korektne presmerované. Ale tie, ktoré nie sú, tak wordpress zobrazuje priamo v článku ako nedostupné. Kazí to web.

Takže som musel každý link na bikemap.net otvoriť, upraviť a uložiť. A zrejme to tento Mikulášsky týždeň robiť všetci blogeri, ktorí majú na svojich weboch k článkom priložené mapy od bikemap.net.

Výpis trasy v anglickej verzii mapy

Väčší problém je zobrazenie mapy po otvorení inovovaného linku. Na fotke vyššie v angličtine je všetko OK. Teraz si všimnite snímku obrazovky po prepnutí zo slovenskej mutácie webu (Zahrajte sa „Nájdi jeden rozdiel“).

Takto vyzerá mapa v slovenskej verzii bikemap.net

Keď dávate prednosť češtine, opäť je všetko v poriadku.

Česká verzia webu

V tejto veľkosti to nie je vidieť, musíte si zväčšiť obrázok kliknutím naň.

Už som písal na podporu bikemap.net a sľúbili rýchlu nápravu. Vľavo hore modrým písmom je napísané miesto/mesto a kraj. Len neviem, prečo v slovenskej verzii webu po maďarsky 😉
Author: Ďusi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..