Pozor na zdravotní problémy! S jakými se cyklisté nejčastěji potýkají?

Sednout na kolo, projet se na čerstvém vzduchu, poznávat svět v sedle svého jednostopého miláčka. Zdánlivě to může vypadat jako ta nejzdravější aktivita pod sluncem, jenže opak může být pravdou. Ani při sportovní cyklistice se nevyhneme různým zdravotním problémům, které nám mohou pěkně znepříjemnit život.

Podceňování jednostranné námahy se nevyplácí

Zatímco mnozí cyklisté pečují o své kolo skutečně příkladně, svému zdraví už se vždy s takovou pozorností nevěnují. Podceňováním určité jednostranné zátěže, kterou jízda na kole bohužel způsobuje, si ale mohou přivodit velké a vleklé potíže. Jaké? Které části těla jsou na kole v ohrožení a jak jim můžeme pomoci, aby zbytečně netrpěly?

Kvalitní sedlo omezí mužské problémy

Bolestem sedací části těla se asi nevyhne alespoň občas nikdo, a to jak začínající cyklistický nadšenec, tak i ostřílený matador, kterého hned tak něco nerozhází. Nezbývá nám, než zkrátka vydržet. Nezbytností je kvalitní sedlo. Odborníci doporučují například sedlo Body Geometry, které se vytvaruje přesně na tělo. Jeho použitím se omezuje se také snížená citlivost stehen a následné potíže s erekcí u mužů.

Prádlo oblékejte na holé tělo

Bojovat s opruzeninami a odřeninami v rozkroku a následnému riziku ekzémů nám pomůže kvalitní cyklistické prádlo. Cyklistické kraťasy je dobré oblékat přímo na holé tělo, na čemž se shodují mnozí aktivní rekreační cyklisté i profesionálové. Kraťasy totiž výborně odvádějí pot a teplo. Každá další mezivrstva oblečení navíc snižuje pohodlí nošení, způsobuje shrnování a tím zvyšuje riziko odřenin nebo zapařenin, protože se špatně odvádí pot a teplo, které tělo při jízdě uvolňuje a následně dochází i ke vzniku ekzémů z obou zmíněných příčin.

Námahu nohou je třeba kompenzovat

Cyklistika je na smůlu sport, při kterém dochází k jednostranné námaze pouze určitých částí těla, tedy především dolních končetin. Při této námaze se tvoří nová svalová vlákna, ale zároveň se mohou zkracovat svaly, namáhané zejména v úponech šlach. Přetěžovány jsou i ohybače kolenních kloubů. Výbornou prevencí je svaly pravidelně protahovat krátkým cvičením, vaše nohy se vám odvděčí za pozornost. Dobrou kompenzací je třeba cvičení pilates nebo kalanetika, zkrátka uvolnění spojené s protažením.

Záda poděkují za plavání

Bolest zad následkem strnulé polohy, v níž zůstáváte delší dobu, je také důsledkem mnohahodinového sezení na kole. I tady se mohou zkracovat svaly, tentokrát kolem páteře. Ohrožena je i krční páteř. Svalová nerovnováha, která zapojuje do činnosti pouze některé partie, zatímco jiné, jako například svaly na přední straně trupu, zahálejí, může způsobit potíže. Jak je odstranit? Dobré je najít si ještě jinou aktivitu, při které zádové svaly uvolníme. Ideální je v tomto případě plavání.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Author: Julie Vedralová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..