Orlické hory nejen na kole

Orlické hory jsou krásné místo, plné značených cyklotras, pensionů a hospůdek s výbornou kuchyní. Ale jezdit každý den dlouhé trasy v hezké přírodě se nedá. Občas si potřebujete odpočinout nebo něco nakoupit. Zajímáme se i o kulturní památky a tak jsme samozřejmě navštívili i jiná místa, než cykloztezky. Z Rokytnice v Orlických horách je mnoho takových míst v dosahu autem jak v Čechách, tak v Polsku.

Když potřebujete nakoupit potraviny nebo vám schází nějaké oblečení či kuchyňské potřeby, v Rokytnici toho seženete celkem dost. První větší město s větším počtem obchodů, supermarketů sítí, ale i cykloservis a cykloprodejnu najdete je nedaleký Žamberk.

Historii si vychutnáte, pokud navštívíte hrad Litice jihozápadně od Rokytnice.

Z hradu na skalním ostrohu nad řekou je hezký výhled do krajiny, který kazí jen nedaleký kamenolom. Připravte se, že na věži dost fouká. Průvodkyně vám poskytne v průběhu prohlídky výklad k historii hradu.

Návštěvu hradu jsme spojili s prohlídkou nedalekého Vamberku. Jako zajímavost tady mají svůj vlastní malý Karlův most.

Vamberk

Město je ale samozřejmě známé svými krajkami a tak není možné vynechat návštěvu zdejšího musea krajek, které sídlí nad prodejnou. Nebývá tady velký nával, tak máte čas si exponáty dokonale prohlédnout.

Blízkost Polska evokuje myšlenku navštívit nějaké jejich město a zkusit nakoupit třeba na trhu. Asi 50 kilometrů od Rokytnice je celkem velké město Kudowa-zdrój. Je několik cest, jak se tam dostat, nám se nejvíc líbila cesta přes Mostowice a po polské straně až do města. Při tom jsme zjistili, že severní část polských Orlických hor je celkem intenzivně využívána na zimní lyžařskou rekreaci a je na tom vybavením i kvalitou silnic daleko lépe, než jižní strana.

Ve městě samozřejmě najdete jak restaurace a obchody, tak i klasický polský trh. Musíte projet celým městem až na jeho západní konec, směrem na Náchod. Parkovat můžete zdarma u obchodů na pravé straně nebo nalevo u trhu, za poplatek. Nakoupit můžete cokoliv vás napadne, kvalitu si musíte kontrolovat sami.

Kudowa-Zdrój je kousek od hranice, na jejíž druhé straně stojí město Náchod. Samotné centrum je od hranice trochu dál, ale moderní zástavba supermarketů spojila město s hraniční čárou. Když pojedete od hranice, na levé straně uvidíte betonový bunkr předválečného opevnění, měl by být veřejnosti přístupný.

Náchod

Náchod

Své kouzlo má samozřejmé i centrum města. Při procházce se pokocháte jak historickými stavbami a zámkem nad městem, tak i dobrým jídlem v restauracích.

Zpátky do Rokytnice se můžete vrátit po české straně přes Dobrušku a Rychnov nad Kněžnou. Cesta z Náchoda je stejně dlouhá po obou stranách hranice. I když projedete Orlické hory jinak, než na kole, vychutnáte si krásnou krajinu i zajímavá města.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Author: Ďusi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..