Warning: Undefined array key "a" in /data/e/1/e11ad10d-e466-4776-b325-9747edd72e26/cykloturistika.net/web/wp-content/plugins/podclankova-inzerce/gateway.php on line 2
Warning: Undefined variable $link_option in /data/e/1/e11ad10d-e466-4776-b325-9747edd72e26/cykloturistika.net/web/wp-content/plugins/podclankova-inzerce/box.php on line 41
Sněhové vločky padají na zem a teploměr ukazuje, že je pod nulou. Některé cyklisty ale ani takové počasí neodradí od toho, aby své kolo vytáhli i v zimě. Bydlíte někde v nížinách, je to docela dobře možné, nikdo si samozřejmě nemyslí, že se vydáte do kopců plných závějí.
Na co před projížďkou i během ní nikdy nezapomenout?
Protáhněte se před vyjížďkou
Určitě je nošením dříví do lesa připomínat vám, že zejména v zimě byste se měli před projížďkou trochu rozehřát. Krátká rozcvička, protažení, lehký běh vám rozproudí krev a nahřeje svaly na správnou provozní teplotu. Obzvláště při teplotách pod nulou je to důležité, protože tímto způsobem můžete předejít namožení svalů a různým jejich mikrotraumatům. Rychlý přechod z nulového pohybu na jízdu může způsobit pohybovému aparátu potíže. Snažte se jim předem zabránit. Stejně tak po projížďce věnujte chvilku krátkému protažení a zklidnění.
Potíte se i v zimě
Při projížďkách v horkém létě vás nutí dodržovat pitný režim pocit žízně. Jenže v zimě vám horko není. Proto se pocit žízně neozývá tak silně, je dokonce možné, že se neozývá vůbec. Ovšem právě proto byste ho neměli podceňovat. Možná se tolik nepotíte, ale i přesto ztrácíte při jízdě vodu. Určitě se vám při mrazivých teplotách oddělují od úst obláčky bílé páry. Jde o jednoznačný symbol teplot pod nulou. Ledový vzduch je suchý, a proto ho tělo během jízdy ohřívá a zvlhčuje, aby se vám lépe dýchalo. A že máte pocit, že se vůbec nepotíte? Jde o omyl, potíte se i tak. Jenže vrstvy funkčního oblečení, které máte na sobě, se postarají o to, abyste necítili vlhký pot. Pokud byste ho přesto pociťovali, je to známka, že oblečení neplní tu funkci, kterou má. Správné a kvalitní prádlo ale dokáže vlhkost odvést pryč.
Pijte vlažné nápoje
Na pitný režim při jízdě na kole v zimě si ale dejte pozor. Dehydratace je nejenom nepříjemná, ale v pokročilejším stadiu dokáže i působit zdravotní komplikace. Jedná se o nevolnost, únavu, bolesti hlavy, sucho v ústech. Je samozřejmé, že nedostatek tekutin snižuje výkonnost jezdce, a to až o polovinu. Co byste měli pít? I když byste v mrazivém vzduchu měli chuť na něco opravdu horkého, zapomeňte na to. Teplotním šokem ústní dutině a sliznicím v krku rozhodně neprospějete, právě naopak, prokážete jim medvědí službu. Dokonce se uvádí, že pití příliš horkých nápojů patří mezi jeden z rizikových faktorů rakoviny jícnu a hrtanu. Proto je lepší dopřát si vlažné tekutiny, například čaj a o teplotě cca 18 až 20 °C. Ideální je nalít čaj do termosky, která je ovšem dost neskladná. Proto se hodí termobidony nebo camelback, který se dá dát pod bundu a teplota nápoje v něm zůstane celkem stabilní.
Potřebujete teplo na nohy, ruce i hlavu
Myslete i na různé detaily oblečení, které se třeba na první pohled mohou zdát jako nepodstatné, ale prokážou vám v zimě dobrou službu. Nevejde se vám čepice pod přilbu? To ovšem není důvod, abyste na ni zapomínali. Poohlédněte se po nějaké kule nebo rouře, které dobře zahřeje vaši hlavu. I když máte třeba pocit, že vaše hlava není příliš velká, pravdou je, že právě v zimě uniká ohromné množství tepla z těla právě hlavou. Navíc díky kule nebo rouře velice snadno uchráníte i krk, uši a tváře. A to všechno samozřejmě zimou trpí. Nepodceňujte ani kvalitní zimní obuv. Takové zimní tretry vám zajistí nohy v teple, tím spíše, když si pořídíte i návleky a ně. Uvidíte, jaký je to rozdíl. A ještě jeden detail. Fajn je investovat i do zimních vložek do bot. Zajistí nejenom pohodlí, ale i teplo. Podobně je dobré vybrat si i kvalitní rukavice a návleky na ruce.
Pozor na jízdu ve studeném větru
Proč nezapomenout chránit hlavu, nohy a ruce? Periferie těla v chladném počasí vymrzají jako první. Určitě jste někdy zažili situaci, kdy jste měli chodidla a prsty na nohou či prsty na rukou chladné jako led. Když totiž na tělo útočí chlad, dochází k tomu, že se zahřívá především střed těla. Proto je nutné periferie chránit. Pokud jde o chlad, dávejte pozor zejména na studený zimní vítr. Raději na jízdu v takovém počasí zapomeňte. Pocitová teplota totiž může být dokonce o několik stupňů nižší, než ta skutečná. Vítr totiž odebírá tělu teplo. Navíc v takovém počasí riskujete i omrzliny.