Môj Dexter už nevŕzga

V minulom článku som spomínal, ako sa počas výletu objavilo nepríjemné škrípanie vždy, keď som šliapal do kopca alebo na rovinke silou. Pozorovaním som zistil, že je to nezávisle od zaradeného prevodu vždy, keď sú pedále vo vodorovnej polohe a že je to zrejme zo stredového zloženia. Dnes som poruchu odstránil. Či skôr dal odstrániť.

Predpoludním som zašiel do miestnej cyklopredajne-cykloservisu nad hotelom Dolina vo Veľkom Krtíši. Zastihol som pána Liptáka, tak som sa spýtal, či mi pomôže so servisom bicykla. Môj je Author, on predáva iné značky. Ochotne sa ma spýtal, aký mám problém. Tak som mu popísal, ako mi škrípe zo stredu vždy, keď ťahám silou.

Opýtal sa ma pár doplňujúcich otázok a potom mi povedal, že to nemusia byť nenamazané alebo rozbité ložiská, ale že možno stačí len pritiahnuť stred. Ako kutil a modelár si viem veľa vecí urobiť aj na bicykli sám, ale neviem, ako silno to má byť pritiahnuté, takže aj keď mám imbusové kľúče, opýtal som sa ešte raz, či môžem popoludní s bicyklom prísť. Majiteľ obchodu odpovedal, že kedykoľvek do piatej, keď je v obchode.

Takže po obede som sadol na bicykel, prešiel mestom a zastal pred predajňou, kde pán Lipták práve vychádzal s iným zákazníkom von. Poprosil ma, nech sa preveziem pred predajňou, aby počul, čo škrípe. Nebol to problém mu ten zvuk predviesť, chodník pred predajňou vedie do strmého kopca. Keď som sa vrátil, vytiahol imbusové kľúče a silno zatiahol obe strany. Potom ma poprosil o ešte jednu skúšobnú jazdu. Prakticky okamžite som spoznal, že je všetko tiché, ako keď bolo nové.

pedal

Dozvedel som sa, že kľuka je nasadená na hranatú hriadeľ a mala by byť v mieste spoja natretá trochou vazelíny. Potom to neškrípe, ani keď sa to trochu uvolní. Musel som sa obhájiť, že ja som to neskladal, kúpil som to tak už zmontované. Za prácu aj poučenie mu stačilo moje poďakovanie a ja som odfrčal domov.

Teraz už viem, že keď sa ozve ten nepríjemný zvuk, že musím pritiahnuť kľuky imbusom. Doteraz som stred nikdy nerozoberal, takže som netušil, aké náradie budem potrebovať a akou silou to má byť zložené. Ani to, že takáto „porucha“ nie je pre bicykel nebezpečná, aj keď jazda so škrípajúcim bicyklom je nepríjemná, najmä pred zrakmi divákov v dedinách.

V každom prípade je môj Author Dexter opäť v dobrom stave a ja môžem vyraziť na ďalší výlet po okrese.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Author: Ďusi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..