Lepší kola na kolo

Každý cyklista touží po dokonalém kole, ale často kupujeme kompromis mezi našimi sny, finančními možnostmi a tím, co je na trhu dostupné. To ale neznamená, že své kolo nemůžeme postupně upravovat a vylepšovat. Kupovat doplňky a další vybavení, ale taky vyměnit některý ze základních dílů našeho sportovního miláčka.

Nové kolo vybíráme s ohledem na jeho určení a naši výšku a hmotnost. Tím určíme velikost rámu, jeho materiál a vybereme si taky barevné schéma. V naší cenové relaci většinou dostáváme set převodů a brzd. Pravidelným ježděním zjišťujeme, jestli nám sedí sedlo, jak se nám drží řídítka a ovládají páčky. Výšku sedla i nastavení představce dokážeme upravit. Když nám ale nevyhovují délky pedálů nebo typ převodníku, je čas přistoupit k jejich výměně.

Vyměnit vlastně můžeme na kole úplně všechno. Některé díly mění vzhled kola, jiné jeho jízdní vlastnosti. Nesmíme ale přehánět jeho využíváni na hranici odolnosti. Rychlé sjezdy po skalách a kořenech nesvědčí běžným ráfkům. A když začnou praskat dráty v kolech, je čas na jejich výměnu za pevnější a odolnější.

Nejjednodušší je měnit přední zapletená kola za jiná. Stačí znát průměr ráfku a jeho šířku, způsob brzdění a upnutí na vidlici. Po nasazení pláště je výměna otázkou krátké chvilky. Staré kolo si můžeme nechat jako rezervu, když to někdy přeženeme a ráfek poškodíme.

Zadní diskové vypletené kolo pro MTB

Trochu více parametrů musíme brát v úvahu, když máme zájem vyměnit zadní zapletené kolo pro MTB. Musíme vědět navíc i to, jakým způsobem se upevňují zadní převody na kolo a kolik se jich tam vejde. Když použijeme zadní kolo pro vyšší počet převodů, můžeme pokračovat i s výměnou přehazovačky a páčky jejího ovládání. A to už může být celkově náročnější i na vybavení dílny.

Postupnou výměnou nevyhovujících nebo opotřebovaných součástí máme možnost udržovat naše kolo v nejlepším technickém stavu a dokonce zlepšovat jeho parametry. Pokud nám vyhovuje velikost rámu a jeho geometrie, je to nejschůdnější cesta, jak mít pořád skoro nové jízdní kolo.

Author: Propagátor

Článek napsán pro inzerenta není v rozporu s názory redakce serveru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..