Kontrolujte si svoje blikačky

Pomaly sa krátia dni a tma prichádza o čosi skôr. Ak sa chystáte využiť posledné teplé dni babieho leta na výlety na bicykli, mali by ste pamätať na to, že počas vášho návratu domov už môže byť šero a vodiči áut, zvyknutí „múdrym“ predpisom, že všetko, čo sa na ceste hýbe aj svieti, by vás mohli prehliadnuť a zraniť. Preto nevyhnutnou výbavou každého bicykla, ktorý sa pohybuje po verejných komunikáciách, má byť aj červené svetlo vzadu a biele vpredu.


Dnešné svetlá už nie sú vybavené starými žiarovkami s veľkým odberom, rovnako veľký svetelný výkon poskytujú aj moderné LED diódy, napájané malými batériami, takže nemusíme svojou silou poháňať ešte aj dynamo na bicykli. Navyše LED osvetlenia umožňujú nastaviť okrem trvalého svietenia aj blikanie, čo je práve za šera výhodné.

Šero znižuje viditeľnosť
Šero znižuje viditeľnosť

Pravda, ak máte v poriadku batérie, napájajúce tieto „blikačky“. Práve preto, že sa chystám vždy popoludní ešte vybehnúť na krátky výjazd s bicyklom za mesto, aby som si čo najdlhšie udržal kondíciu, kým sa ochladí a napadne sneh, skontroloval som dnes stav blikačiek na našich bicykloch. Tri blikali celkom OK, štvrtá, moja zadná červená ale ani ťuk.

Aké batérie do osvetlenia bicykla

Počas obedňajšej prestávky som si kúpil nové batérie. V mojom prípade ide o dve mikrotužky (označenie AAA), svetlo má celkom 5 LED. Pretože naposledy som batérie v blikačkách menil asi pred 6 rokmi, vždy kupujem alkalické batérie. Obyčajné, hoci lacné, batérie, majú tendenciu tak po roku vytiecť. Vnútorný roztok, vyrábajúci elektrinu, rozruší obal a elektrolyt potom spoľahlivo zničí kontakty a elektroniku blikačky. Preto sa oplatí pár centov za kvalitnú baterku priplatiť, a ešte aj dlhšie vydrží.

A keď už v tej jedenej blikačke batérie vymeníte, porovnajte jej svietivosť s tými ostatnými. Určite zistíte, tak ako ja, že je čas vymeniť batérie vo všetkých svetlách. Ide totiž o vaše zdravie na cestách.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Author: Ďusi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..