Kontolujte svůj brzdový systém na cyklistickém kole, a to při každé projížďce

Údržba cyklistického kola nesmí být prováděna pouze jednou ročně, a to v období, kdy je nutné jej připravit na novou sezónu. Čas od času je podstatné se svému kolu věnovat i během samotného jara a léta. Řeč je převážně o brzdách, které jsou nezbytnou součástí každého cyklistického kola.

Brzdy patří mezi nejhlavnější prvky

Při vyjížďce na kole využíváte brzdy i několikrát v rámci pár kilometrů. Je tedy důležité je udržovat v dobrém technickém stavu a neustále čisté. Jakákoliv nečistota může značně ovlivnit jejich funkci. To může mít za následek špatnou funkčnost, což vede i k nehodám.
Většina cyklistických kol je nyní vybavena kotoučovými brzdami. Na rozdíl od těch ráfkových jsou daleko účinnější a komfortnější. To ovšem neznamená, že nevyžadují žádnou péči. Údržba je rozhodně na místě a je jedno, zda máte ráfkové nebo kotoučové brzdy.

Kontrola brzd by měla být prováděná pořád

Kontrola technického stavu brzd by měla být prováděna před každou vaší jízdou. Pokud cyklistické kolo půjčujete rodině nebo známým, měli byste je informovat o tom, že kontrola brzd je nezbytně nutná. Zkontrolujte každý díl brzdového systému a v momentě, kdy vám něco nebude jasné, vyrazte raději do nejbližšího servisu. Celou cestu byste však cyklistické kolo měli tlačit, nikoliv na něm jet.

Provádět lze i přímo servisní prohlídky. Těch se ujme vždy zkušený odborník, který se cyklistickým kolům věnuje. Servisní prohlídky by měly být uskutečňovány vždy po třech měsících jízdy. Pokud vám to přijde zbytečné, zaměřte se alespoň na šesti měsíční intervaly.

Jak by měla vypadat kontrola brzdového systému?

Brzdový systém, do kterého patří jak kotouče, tak brzdové destičky je nutné udržovat v jisté olejové míře. Nemělo by dojít k tomu, že v brzdovém systému nebude ani kapka oleje. Podobně je tomu i opačně. Nesmíte to s olejem příliš přehnat. Jak se říká, všeho moc škodí. Veškeré informace budete mít jistě uvedeny v návodu, jestliže jste cyklistické kolo kupovali v oficiálním obchodu.
Funkčnost brzd vyzkoušejte před každou jízdou tím, že budete postupně zrychlovat. Nedělejte v žádném případě to, že se rozjedete na maximální rychlost a následně zmáčknete brzdu. Raději začínejte s pomalejšími rychlostmi a postupně přidávejte.

Na závěr si užívejte jízdu

Brzdový systém kontrolujte celé rodině. Jestliže vyrážíte na cestu ve čtyřech členech, dejte si tu práci a podívejte se na brzdy také partnerce a dětem. Nesnažte se z procesu vycouvat jen kvůli tomu, že byste se zbytečně zdrželi. Na výlet můžete vyjít dříve a uspořený čas využít na optickou prohlídku brzdového systému.
Na závěr si už budete jenom užívat svůj výlet, při kterém máte jistotu, že je vaše kolo v dobrém technickém stavu, co se týče převážně brzdového systému. Nikdy nesmíte tento proces podceňovat, jinak by se vám to mohlo vymstít.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Author: Ďusi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..