Když odrazky nestačí

Pro každého cyklistu je při jízdě důležité něco jiného. Někdo dává přednost vzrušení, jiného zajímá rychlost, jakou sviští po silnicích, další upřednostňuje pohodlí na kole. Co by ale mělo být důležité pro každého z nás, je bezpečnost. Ta zahrnuje nejen dobrý technický stav kola, naši dovednost ho ovládat, ale také dobrou viditelnost. My musíme dobře vidět, kudy jedeme a kdo další se na naší trase nachází, ale také musí být vidět nás a naše kolo. Platí to zejména, když se na výletě trochu zdržíme a dojíždíme za šera nebo dokonce za tmy.

Běžná jízdní kola jsou výrobcem vybavena odrazkami bílé barvy vepředu, červené barvy v zadní části a oranžové odrazky svítí v pedálech nebo na bocích kol. Každý cyklista, který využívá k jízdě i silnice, si často vybavuje své kolo dalšími prvky, které zvyšují viditelnost.

Světla svítí, když mají zdroj energie. Odrazky svítí, když na ně posvítí jiné světlo. Z těchto důvodů je bezpečnější mít na kole oboje. Přesto řidiči aut ve tmě z našeho kola vidí jen malé světlo a malou odrazku. Zamýšlím se nad tím, jestli by něco nešlo udělat s viditelností kola, abych se jako cyklista cítil bezpečněji a jako řidič auta viděl lépe. Naštěstí jsem našel pozitivní odpověď, která zní: „reflexní sprej ALBEDO100“. Funguje dokonale, vydrží a je jednoduchý na aplikaci.

Reflexní sprej v sobě kombinuje lepidlo a mikročástice se schopností odrážet dopadající světlo. K dostání je k aplikaci na textil, zvířata nebo kovové (nesavé) povrchy. Právě tento reflexní sprej na kov mohu použít na kolo a vyznačit tak jeho obrys, aby řidiči večer ihned poznali, že míjejí cyklistu. Sprej je permanentní, tedy natrvalo ulpí na rámu kola, řídítkách nebo ráfcích, ale i na přilbě. V principu se jedná o lak, který ve tmě odráží dopadající světlo ve velmi úzkém úhlu. Cyklista tedy s takto ošetřeným kolem nesvítí jako vánoční stromeček na všechny strany, ale odražené světlo vidí jen ten, kdo ho osvětlil. Tedy jiný cyklista s reflektorem vepředu nebo právě řidič auta.

Pokud budete chtít, aby kolo po osvětlení v noci stále dobře vypadalo, je možné použít šablony s různými motivy. Řídítka můžeme ozdobit krycí páskou, omotanou v pravidelné spirále. I ráfky mohou vypadat zajímavě po aplikaci šablony. Svou práci lehce zkontrolujete vyfocením digitálním fotoaparátem nebo mobilem se zapnutým bleskem. Na snímku pak uvidíte, jak kolo s aplikovaným reflexním sprejem bude viditelné ostatním řidičům.

reflexnisprej

Permanentní reflexní sprej na kov je použitelný i na oblečení z umělých materiálů, které jako cyklisté nosíme. Sprej na textil má na těchto materiálech horší přilnavost, proto ho doporučuji spíš na savé materiály nebo látky s hrubší strukturou, jako je bavlna nebo len. Textilní reflexní sprej na kalhotách vydrží asi týden, na botách nebo batohu déle. Nástřik z oděvů lze odstranit otěrem nebo vypráním v pračce či ručně s mýdlovou vodou.

Reflexní sprej se musí aplikovat pouze na suchý, čistý a odmaštěný povrch. Potom odolává i vodě a nemusíte se bát jezdit na takto vylepšeném kole i v dešti, sprej na kov odolá. Zvýšíte tak svou bezpečnost a nemusíte mít obavy dojíždět domů z výletu ani za šera a tmy.

Author: Propagátor

Článek napsán pro inzerenta není v rozporu s názory redakce serveru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..