Kam v létě na kole? Dolní Rakousko nabízí spoustu krásných lokalit

Pokud plánujete letní zahraniční výlet na kole, nechte se inspirovat Rakouskem, které nabízí spoustu krásných lokalit. Navíc na cyklisty jsou zde připravení. Není problém si kolo kamkoli uložit, můžete s ním cestovat vlakem. Přivítá vás domácká atmosféra, můžete popít víno, toulat se s kolem po krajině, navštěvovat památky podle své libosti.

Valčík vás pozve do údolí Wachau

A třeba se i zastavit na různých krásných místech. Milujete Straussovy valčíky a nostalgickou pohodu dávných časů? Tak se zaposlouchejte a plánujte. Ať už patříte mezi milovníky klasické hudby nebo ne, při cestě lodí z dolnorakouské Křemže ke klášteru v Melku se vám tóny Straussova valčíku začnou vkrádat do mysli tak nějak samozřejmě. A nepustí vás po celou dobu, kterou se v údolí Wachau rozhodnete strávit.

Správná cestovní nostalgie

Ovšem nepředbíhejme. Jsme přece teprve kdesi za dolnorakouským Zwettlem a napjatě očekáváme, kam nás silnice zvaná Kremser Bundesstarsse zavede. Jakmile opustíme Waldviertel, část Rakouska plnou lesů stvořenou pro houbaře, míříme dolů k řece.
Teď si v duchu začnete pobroukávat Na krásném modrém Dunaji, ačkoli se tomu budete zuby nehty bránit. I když se mi leccos z klasiky líbí, nejsem na ni odborník a snobské rozbory hudby mě strašlivě štvou. Jenže pokaždé, když se dostanu do údolí Wachau, popadne mne nostalgie spojená právě s touhle skladbou.

durnstein

Na skleničku zůstaňte doma

Jakmile dorazíte do Kremsu (nebo-li Křemže, ze které pochází známá kremžská hořčice) a v okolí si najdete to správné přímo pro vás stvořené Zimmer frei (poptejte se hned v info centru, kde nabízejí vlastní víno!), které vám bude vyhovovat cenou i polohou, je čas vyrazit na skleničku. Typické pro zdejší kraj je hlavně veltlínské zelené. A světe div se, na tu skleničku ani nemusíte vyrážet ven. Klidně můžete zůstat doma.

Kolik čárek, tolik lahví

V malém Gasthausu, kde jsme při mé návštěvě bydleli, stála na chodbě v domovním traktu určeném pro hosty velká lednička a u ní stolek s tácem plným naleštěných vinných sklenek. Vedle nich bílý arch papíru s tabulkou s čísly pokojů. „Máte-li chuť na víno, vezměte si z ledničky láhev a udělejte čárku do chlívečku s číslem vašeho pokoje. Cena lahve je 4 Euro. Platí se při odjezdu. Přejeme příjemný zážitek,“ zněly pokyny. Kolik čárek uděláte, tolik lahví zaplatíte. Umíte si to představit v Čechách? Skončilo by to prázdnou ledničkou v kontrastu s tvrzením všech: „Ne, nikdo z nás odsud nic nebral!“ A taky nikdo nic nepil ani nerozbil, to jen skleničky se někam ztratily… V Rakousku ale sází na poctivost, tak to nezkažte.

Meruňkové šampaňské na silvestra

Ať se hnete kamkoli, budou vás lákat všudypřítomné meruňky. Na kopcích kolem řeky najdete buď obrovské vinice, nebo meruňkové sady. Krámky v Kremsu, ale i v dalších vesnicích podél řeky přímo překypují všelijakými výrobky z meruněk. Marmelády, šťávy a různá meruňková mýdla a jiné kosmetické ženské nezbytnosti jsou samozřejmostí, ale ochutnali jste někdy meruňkové šampaňské? Že ne? Tak to koukejte napravit, a pokud vám zachutná, nezapomeňte si přibalit zásoby na příští silvestr.

Na kole proti vinným kaloriím

S alkoholem to ovšem nepřehánějte, i když sklenička správně vychlazeného veltlína chutná s výhledem na sluncem ozářené vinice zatraceně dobře. A že nejspíš nezůstanete jenom u jedné, to mohu z vlastní zkušenosti potvrdit. Ale byla škoda, kdybyste si kvůli lásce k vínu nechali ujít slibovanou cestu lodí z Kremsu do Melku. Stojí 26 Euro tam i zpět, což vaše peněženka nejspíš snese. Údolí Wachau se vám během plavby otevře v celé své kráse, no, a když na tom budete trvat, tu skleničku si vína můžete dát i tady. Lodní bar je dobře zásobený. Přebytečné vinné kalorie ostatně můžete hned vysportovat na kole.

altmuhl

Bicykl vám nikdo neukradne

Podél celého údolí vede cyklostezka a kolo je tu něco jako nákupní taška. Kdykoli ho můžete téměř kdekoli odložit. Všichni jsou tu na to zvyklí. Jenom proti českým luhům a hájům je to malá změna: nikdo vám ho tady neukradne. Za to s koupáním to není nic moc. U řeky sice najdete jednu malou plážičku, ale Dunaj je zkrátka studený, a to i v parném létě, brr… Ovšem k cyklistice je zdejší krajina opravdu přátelská. Takže neváhejte a vyzkoušejte si to.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Author: Julie Vedralová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..