Kam jezdili Češi na cyklovýlety na počátku minulého století?

Projíždky na kole mají v Českých zemích velice dlouhou tradici. Začali s nimi už naši předkové během 19. století jakmile se objevila první kola. Pokračovali v ní a rozvíjeli ji. Výhodou je, že se u nás cyklistika dá provozovat v různých formách, a to turisticky, rekreačně, ale i jako způsob dopravy či sport. Dodnes patří výlety na kole mezi velmi oblíbené činnosti Čechů.

Svazová činnost fungovala

Český svaz cyklistiky založený roku 1883 napovídá, že tradice cyklistiky je u nás skutečně obdivuhodná. Jedná se vůbec o nejstarší sportovní svaz u nás Je tedy jasné, že s cyklistikou se u nás začalo ještě dávno v dobách rakousko-uherské monarchie. I když tehdejší cyklisté ještě nepatřili mezi členy členy UCI – Union Cycliste Internationale, jelikož prý neměl nárok samostatně existovat v rámci Rakousko-Uherska, přesto se čile věnovali své činnosti. Svůj sport rozvíjeli. Například kolem Prahy se vžily některé lokality, které patřily mezi cíle pěších turistů i cyklistů už na přelomu 19. a 20. století. Jednou z nich byly i Roztoky u Prahy.

Kde Pražané odpočívali?

Ačkoli se vám to dnes může zdát nepravděpodobné, ještě na počátku minulého století bylo z Roztok do Prahy docela daleko. Vzdálenosti se tehdy totiž měřily jinak. Chyběla rychlá doprava, která by vás přenesla z centra města do okolních vesnic a městeček za pouhých několik desítek minut, jako se to děje dnes. Výlet do Roztok byl skutečně dlouhou cestou. Obyvatele Prahy ale už tenkrát lákala zdejší příroda a klid pro odpočinek. Roztoky se staly nejstarším letoviskem nedaleko Prahy, kam obyvatelé velkoměsta začali jezdit na letní byt. Druhá nová výstava v roztockém zámku vám nyní přiblíží počátky pobytů pražských letňáků. Mapuje, jak střední vrstva, pocházející především z řad pražských obchodníků a továrníků, začala vyrážet na venkov.

Kolo patří k bontonu

V roztockém Tichém údolí si začala stavět vily k letnímu pobytu. První z nich začaly vznikat už po roce 1850, největší výstavba probíhala v období poslední třetiny 19. století až po 1. světovou válku. Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy je vůbec první institucí u nás, která se tímto fenoménem zabývá. Představuje interiéry vilových staveb, jejich členění, podobu zahrad. Ukazuje prostory, jež v typické vile Pražáka na letním bytě nemohly chybět: vstupní halu, jídelnu, salon, dámský budoár a pánský pokoj. To vše včetně dobového zařízení pocházejícího skutečně z původních roztockých vil. Aby byl obrázek o životě „lufťáků“ úplný, najdete zde i dobové oděvy a doplňky. K dokonalé kulise měšťáků tehdy ovšem nezbytně patřila nejenom vila či letní byl, ale i jízda na kole. Museli absolvovat i trochu sportovního vyžití – patřilo to k bontonu a cyklistika byla jednou z možností, po které rádi sáhli.

Muzeum vám otevře představivost

Pokud se chcete přesvědčit o tom, jak vlastně vypadaly takové výlety na kole před sto lety, stojí zato zavítat do některého z muzeí, jež cyklistiku u nás mapuje. Například na zámku v Nových Hradech ve Východních Čechách najdete Muzeum cyklistiky otevřené od roku 2007, dále je Muzeum kol v Boskovštejnu, Cyklomuzeum v Břeclavi. Vaše představivost má otevřené dveře. Stačí zavřít oči a vidíte sami sebe, jak se proháníte na historickém stroji…
Author: Julie Vedralová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..