Kam by som sa znova vrátil

Je tu jeseň a ja uvažujem, čo s budúcou letnou cyklistickou dovolenkou. Veľa krásnych miest som už navštívil, veľa som len videl na fotkách, v televíznych reportážach alebo v článkoch kolegov cyklistov a blogerov a rád by som tie miesta videl na vlastné oči. Čím viac nad tým rozmýšľam, tým častejšie sa pristihujem pri myšlienke, že by som si po rokoch opäť rád zopakoval návštevu miest, kde už som bicykloval. Z tých všetkých destinácií kam by sa rád znova vrátil?

Všade, kde som na dovolenke bicykloval, bolo dobre. Dobre som sa cítil, dobre sa mi bývalo a dobre sa mi jazdilo. Teda až na jednu výnimku. Predĺžený víkend v Slovenskom raji pri Priehrade stál za prd. Mizerné služby, mizerné ubytovanie, rozbité cesty. A domáci so všetkým tým spokojní. Skanzen, kde sa oplatí prísť a rýchlo vypadnúť.

Ale to bola výnimka, ktorá potvrdzuje pravidlo. Navštívil som veľa miest s dobrými službami, kde sa jazdilo po dobrých cestách, nie len asfaltových, ale aj šotolinových, kde nebol problém občerstviť, sa kde turistov nevnímali ako votrelcov, ale ako hostí, ale aj zdroj príjmov. A kde pekná príroda tomu všetkému dávala krásny rámec.

Prvý raz som ale povedal „Sem by som sa ešte raz vrátil“ na cyklodovolenke v Českej Kanade. Sedeli sme na káve pri starej škole v jednej z malých dediniek a ďalší cyklistický pár sa zastavil na občerstvenie. A vraj do Českej Kanady jazdia na dovolenku už 20 rokov. A keď sme sa neskôr na penzióne s priateľkou o tom rozprávali, tak sme museli uznať, že okolie Novej Bystřice skutočne ponúka toľko možností a zážitkov, že by sme sem kľudne pricestovali na dovolenku aj budúci rok.

Od hradov, rozhľadní po múzeá a zámky. Od hustých ihličnatých lesov plných húb a čučoriedok po lúky a rybníky. Od historických miest po malebné dedinky.

Bicyklovanie po oboch stranách českej a rakúskej hranice je fascinujúce a je tu množstvo ciest a cestičiek, ktoré ponúkajú nespočet rôznych výletov s rôznou náročnosťou.

Kousek od nejsevernějšího bodu Rakouska

Skrátka zakaždým sa dá ísť inou trasou a mať iný zážitok. A ak opäť budem dovolenkovať v Českej Kanade, opäť budem bývať v Novej Bystřici. Dá sa tu nájsť ubytovanie nie len v hoteli, rôznych druhoch penziónov, ale aj v súkromnom dome, chate či si prenajať byt.

Šumava má svoje čaro

To som si prvý raz uvedomil, keď som Šumavu opúšťal po skončení vojenčiny. A vrátil som sa sem po dvadsiatich piatich rokoch ako turista. Ubytovanie v Jiřičnej v trochu väčšom penzióne bolo skvelé, v nádhernej prírode a blízko rôznych cyklotrás a farmárskych alebo lesných ciest. Autom len kúsok do mesta Sušice alebo na hrady Švihov či Rabí, neďaleko sú aj historické Domažlice a Klatovy.

Čertovo jazero
Čertovo jazero

Šumava a Sušicko to je predovšetkým nádherná príroda. A samozrejme skvelé možnosti stravovania na výletoch. Len pre budúci výlet by som zvolil asi ubytovanie v Železnej Rude, aby som si užil viac túto stranu Šumavy a využil aj výborné cykloturistické trasy na nemeckej strane hranice.

A čo Vysočina?

Pre Vysočinu mám svoju slabosť, predsa len som tam strávil veľa času ako dieťa či mládežník. Pre poriadok musím povedať, že pre mňa má pojem „Vysočina“ význam ako pomenovanie okolia miest Přibyslav a Polná, odkiaľ je len na skok do Havlíčkova Brodu alebo Jihlavy. Vzhľadom na možnosť ubytovania u príbuzných by som sa dovolenke v tejto časti Vysočiny určite nebránil 🙂

Lesy na Vysočine

Orlické hory na bicykli

Tento krásny kraj na pomedzí východných Čiech a Poľska som s bicyklom navštívil dvakrát. Prvú cyklodovolenku som býval pri priehrade v obci Nekoř, druhý raz som za svoju centrálu zvolil o pätnásť rokov Rokytnici v Orlických horách.

Luisino údolí

Opäť krásna krajina, dobré cesty aj značenie v teréne, možnosť najesť alebo občerstviť sa v každej dedine či osade. A to všetko za príjemné ceny. Nespočet turistických prechodov do Poľska a možnosť jazdiť po cestách, kde nestretnete naozaj nikoho, prírodu máte len pre seba.

Pritom je to kúsok do historického aj moderného Náchoda, neďalekého poľského Kudowa zdroj s vychýreným trhom. Nablízku sú opäť kultúrne a historické pamiatky aj malebné mestečká. Nespočet možností výletov na bicykli alebo autom. Skrátka Orlické hory treba zažiť.

To sú teda moje tipy na opätovnú návštevu cyklisticky zaujímavých oblastí Českej republiky. Ak uvažujete stráviť týždeň či dva s bicyklom v Čechách, môžu vám moje typy prísť vhod. A keď sa z dovolenky vrátite, napíšte prosím do komentára, ako ste boli spokojní.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Author: Ďusi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..