Jaký materiál pro rám – hliník, karbon nebo titan

Pokud si v nejbližší době chcete pořizovat nové jízdní kolo, měli byste se zaměřit na materiál rámu. U rámu lze nejčastěji narazit na hliník, karbon nebo titan. Jaký z těchto materiálů patří mezi ty vůbec nejlepší a proč? Při výběru materiálu rámu bude záležet také na tom, jak často budete jízdní kolo využívat. Následně bude ovlivňovat výběr také účel, proč si jízdní kolo pořizujete. U některých materiálů snadno narazíte na vysokou cenu. Jestliže nejezdíte na jízdním kole příliš často, bezpochyby si vystačíte i s méně kvalitním materiálem a nižší cenovou relaci.

Materiál rámu aneb hliník, karbon nebo titan?

Prvním materiálem, o kterém si povíme více informací je karbon. Levný karbon se v minulosti dal snadno rozbít. Pokud se budete dívat po pokrokovém karbonu, je jeho pevnost na zcela jiném stupni. Karbon mimo jiné výborně tlumí veškeré vibrace nebo nárazy. Jak již bylo sděleno, karbon je pevným a kvalitním materiálem, takže jízdní kolo lze využívat i v náročnějších terénech. Další výhodou je nízká hmotnost. Jízdní kolo tak snadno v případě překážek zvednete. Ačkoliv jde o pevný materiál, při těžší dopravní nehodě se může rám poškodit. Toto poškození se týká ohnutí či jiné deformace. Můžete si být jistí, že je naprosto bezpečný a uchrání vás tak i při dopravních nehodách.

Cenově bude záviset na tom, jaký typ karbonu si vyberete. Jak bylo uvedeno v předchozím odstavci, na výběr máte obyčejný a ne příliš kvalitní karbon nebo velice kvalitní pokrokové karbony. Ty jsou pevnější, stabilnější a lehčí. I přes to však nedokážou zvládnout těžší náraz či vážnou dopravní nehodu. Dalším materiálem je titan. Tady se pozastavíme. Titan je považován za lehký a kvalitní materiál. Jeho velkou výhodou je vysoká pevnost, která se rovná oceli. Nevýhodou je vysoká pořizovací cena. Jízdní kolo vyrobeno s titanovým rámem tak bude relativně drahou záležitostí. S tím zkrátka musíte počítat. Je odolné proti korozi a snadno ovladatelné.

Hliník je posledním materiálem

Těžká ocel se na jízdní kolo příliš nehodí. S tím bude souhlasit nejspíš každý vášnivý cyklista. Co se takhle zaměřit na hliník. Ten je podle odborníků mnohonásobně lehčí než ocel. Jízdní kolo s hliníkovým rámem se tak může snadno rovnat předchozím variantám. Trubky rámu budou větších rozměrů. Je to zapříčiněno tím, aby bylo jízdní kolo pevné a maximálně bezpečné. V opačném případě by totiž jízdní kolo nesplňovalo určité normy. Nemusíte se však ničeho obávat. Hliník skutečně patří mezi pevné materiály, a tak se nemusíte bát jízdy na kole s hliníkovým rámem.

Jen je důležité se smířit o něco s větším průměrem trubek na rámu. Nízká váha vám však vše vynahradí, podobně, jako i kvalita tohoto materiálu. Jízdní kola s hliníkovým rámem naleznete prakticky na každém rohu. Patří mezi jeden z nejvyužívanějších materiálů vůbec. Hodí se tak skvěle například pro začínajícího cyklistu. Sáhnout po tomto materiálu ovšem mohou i cyklisté, kteří nejezdí tak často, jako ti, pro které je tento sport zálibou.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Author: Ďusi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..