Jak se nejlépe připravit na dovolenou?

Doba dovolených už startuje. Mnozí z vás možná podlehli nápadu jet na dovolenou do zahraničí a vzít si s sebou kolo. Tenhle úmysl vám schvalujeme. Budete mnohem mobilnější. Stihnete toho víc poznat a navštívit, budete mít mnohem širší možnosti pohybu. Můžete tak procestovat řadu evropských destinací podle vlastního výběru. Nabízí se možnost, abyste jeli sami, s cestovní kanceláří, jak chcete. Kromě řady nádherných zážitků vás čeká i pěkný trénink fyzické kondice. Nebraňte se mu. Vyplatí se vám. Šlápněte do pedálů a vzhůru na cesty?

Věnujte pozornost přípravě

Ještě než se sbalíte a vyjedete, měli byste si všechno pořádně promyslet. Jak se na svoji dovolenou připravit tak, aby vás nic nezaskočilo ani během cesty do vaší cílové destinace, při pobytu nebo návratu zpátky? Určitě se vám bude hodit náš krátký manuál na cestování. Základem je na nic nezapomenout, být připravený na všechno.

Nezapomeňte na kvalitní pojistku

Základem je se na každou cestu pojistit. Navštivte vybranou pojišťovnu a uzavřete základní cestovní pojištění. Udělejte to s předstihem, pojišťovny obvykle sjednávají pojistku od následného dne (když ji přijdete uzavřít dnes, bude vám platit od zítra). S tím je třeba počítat a nenechávat si proto uzavření pojistky až na poslední chvíli. Je také lepší vybrat si některou rozšířenou volbu pojištění, která zahrnuje například i pojištění zavazadel apod. Pokud budete provozovat i nějaké náročnější adrenalinové sporty (bunde jumping atd.) je vhodné zvolit i sportovní připojištění. Informujte se ale hlavně na to, jak je to s pojištěním kola. Zrada je třeba v tom, že vám kolo umístěné na střešním nosiči většinou nepojistí, muselo by být v uzamykatelném boxu.

cyklisté v serpentině

Najděte si cyklistické ráje

Hledejte země, které jsou cyklistice přátelské a jsou tam na cyklisty zařízení. To znamená, že třeba u obchodů jsou stojany na kola, v penzionech či hotelích můžete bez problémů kola schovat do speciální místnosti nebo garáže. Evropa je přívětivá cyklistům, třeba sousední Rakousko je doslova cyklistický ráj. Najdete tam spoustu nádherných cyklostezek a jsou tam k cyklistům velmi přívětiví. Tím ale není řečeno, že musíte nutně jezdit jenom do sousedních a evropských zemí. Klidně zamiřte i mnohem dál.

Nastudujte si místní poměry

Pokud se vydáváte do vzdálenějších a exotických destinací, nezapomínejte také na očkování. V některých zemích se ještě vyskytují nemoci v Evropě už zaniklé, ovšem jinde se s nimi můžete setkat a bude proto dobré před nimi ochráněni. Celkově se také nezapomeňte seznámit s destinací, do které jedete. Nastudujte si něco o ní. Trocha znalosti místních poměrů vám neuškodí, i když se nechcete pohybovat jinde než v hotelu a na pláži. Pomůže vám zabránit různým faux-pas a může vás vytáhnout z problémové situace.

Připravte si seznam věcí

Udělejte si seznam věcí, které budete s sebou potřebovat. Klidně si ho i sepište a pak odškrtejte – budete mít jistotu, že na nic nezapomenete. Především mějte na paměti vhodné oblečení a obuv (pro varianty že bude teplo i zima), opalovací krémy a mléka atd. Podřiďte seznam destinaci, kam jedete a aktivitám, které chcete provozovat. Jinak se vybavíte k moři na pláž, jinak na túry do hor. Vezměte si s sebou i lékárničku se základním vybavením. Než odjedete, ujistěte se, že váš byt či dům je dobře zabezpečený proti nezvaným návštěvám zlodějů. Nezapomeňte si s sebou na cestu vzít průvodce a mapu, obojí vám usnadní orientaci. Noste pak obojí s sebou, uložené v hotelovém pokoji vám to bude k ničemu.

Neštvěte se a nechte si čas na aklimatizaci

Udělejte si předběžný plán toho, co chcete navštívit, kam se podívat. Reálně zvažte své možnosti. Pamatujte, že jde o to si dovolenou užít a vychutnat, ne se bezmyšlenkovitě štvát z místa na místo. Proto si nechte ve svém plánu časové rezervy. Vybavte se dostatečnými finančními prostředky. Po návratu z dovolené pamatujte i na čas určený k aklimatizaci než nastoupíte zpátky do práce.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Author: Julie Vedralová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..