Dovolenou v Čechách mám raději než u moře

Setkávám se s tím pravidelně každý rok. Když v rozhovoru s přáteli přijde řeč na dovolenou, ptají se, jestli taky pojedeme k moři a ke kterému. A já s železnou pravidelností odpovídám, že jsem moře viděl, nezajímá mě a že už se těším na hezkou projížďku na kole po Čechách. Že už se těším, až si vyjedu na nějaký kopec a rozhlédnu se po kraji. A že nejraději bydlím v malém, ale slušně vybaveném penzionu.

Stále mě překvapuje, kolik lidí zná dopodrobna některé pláže Středozemního moře, ale neznají svou vlast. Mají zmapované uličky přímořských měst, ale neví, kde je třeba dobrý penzion Harrachov. Znají možná dálnice a některé hlavní tahy Českou republikou, ale neví, že stačí zajet pár kilometrů mimo ně a ocitnou se v nádherné krajině s čistou přírodou. Když turista v létě navštíví Lednice, najde zde spousty návštěvníků. Ale když si uděláte cyklodovolenou v Nové Bystřici na Jindřichohradecku, jste uprostřed voňavých smrkových lesů, plných hub a borůvek.

Letos mám pochybnosti o své kondici, tak jako loni jsem hodně času trávil při zakládání stále ještě nové zahrady a na kolo nebylo moc času. Proto zvažuji vyzkoušet rovinatější terén a mé oblíbené ubytování, penzion. Třeboň je krajem s hezkými cyklotrasami, krajinou plnou rybníků i historických památek a vyhnu se velkým stoupáním. Nedávno jsem sem jen tak okrajové zabrousil, ale Chlum u Třeboně mě uchvátil a rozhodně ho chci znovu navštívit. Mám rád kopce a táhlá stoupání, ale i jízda mezi rybníky má své kouzlo.

Ještě mám jeden nesplnění cíl a tím je Český Krumlov. Chci se ubytovat přímo ve městě, abych to z penzionu neměl daleko do historických uliček, ale přitom mohl kdykoliv vyrazit do přírody kolem.

Naše země je krásná a nabízí doslova na každém kroku jiný ráz krajiny. I z jednoho konce na druhý dojedete autem za pár hodin a není problém dopravit se do místa dovolené třeba vlakem. A když nemáte dva týdny volna v jednom kuse, i takový prodloužený víkend přijde vhod. Ubytování v penzionu najdete rychle a už za pár hodin můžete relaxovat. Navíc, po návratu domů nepotřebujete další dovolenou na zotavení z cesty, jako tomu bývá u milovníků Jadranu.

Author: Ďusi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..