Dovolenka 2013 Mikulov

Mikulov

Na začiatok musím povedať, že tohoročná dovolenka mala vyzerať úplne inak, ako nakoniec vypálila. Pôvodne sme plánovali tri rodiny vypadnúť k moru aj s bicyklami, ale organizátor ubytovania nakoniec nemohol vôbec, v plánovanom termíne nedostala dovolenku priateľka a tak z toho zišlo. Narýchlo sme teda vo voľnom termíne podľa práce priateľky objednali ubytovanie v Mikulove a o pár dní sme už dovolenkovali na južnej Morave.

Vedeli ste, že Mikulov je zemepisne na úrovni Banskej Bystrice a Košíc, takže južná Morava je pre polovicu obyvateľov Slovenska na severe? No ale nie o tom som chcel. V Mikulove som trávil prvú pešiu dovolenku v roku 2011, kedy som bol pár mesiacov po operácii bedrovej platničky a opäť som sa učil chodiť. Bicyklovanie vtedy neprichádzalo do úvahy, tak sme hľadali nejaké zaujímavé miesto na relaxáciu, ktoré by ponúkalo veľa možností v dosahu pešieho turistu alebo s minimom výjazdov autom.

Mikulov
Pohľad na Mikulov zpoza rakúskych hraníc

A keďže priateľka v práci dostala len týždeň dovolenky, iné plánované miesta v Čechách neprichádzali do úvahy. Potrebovali sme lokalitu, ktorá je v krátkom čase dojazdu od nás, aby sme cestovaním trávili čo najmenej času a pritom ponúka krásne miesta bez ťažkých kopcov pre ľudí takmer bez kondície a pokiaľ možno, niečo osvedčené. Mikulov a Penzión u Mikulinců spĺňal všetky požadované kritériá vrátane dobrej ceny a komfortu ubytovania. Takže v jeden júlový piatok som po obede naložil do nášho kombíka batožinu, ktorú sme pobalili vo štvrtok večer, namontoval strešný nosič bicyklov na hagusy a keď som nakladal bicykle, objavila sa pri mne Olinka, ktorú šéfka pustila o pol hodinku skôr. Takže len nastúpila a mohli sme vyraziť smer západ, v ústrety slnku svietiacemu mi takmer celú cestu do očí.

Cestou sme sa ešte zastavili na výbornú večeru, ako inak, u Hofera v Lužiankach pri Nitre. A potom už sme frčali smer Mikulov. Na aute mám slovenskú celoročnú diaľničnú nálepku, ale českú nie a kupovať ju kvôli pár km sa mi rozhodne nechcelo. Takže som krátky úsek českej diaľnice obišiel okreskami cez Lanžhot a v Břeclavi v prvom bankomate vybral hotovosť na zaplatenie ubytovania a nejaké výdavky. A o krátku chvíľu už sme vybaľovali v Mikulove v penzióne.

Mikulov
Jedna z historických uličiek

Nasledujúcu sobotu sme venovali príjemnému a užitočnému. Navštívili sme neďaleké Lednice. Najprv skvelé záhradníctvo, obľúbenú destináciu Olinky, a potom už prišiel na rad zámok, zámocký park a samozrejme minaret, na ktorý sme si opäť vyšli. Je z neho nádherný výhľad nie len na park a zámok.

Nasledujúce dni sme kombinovali výlety na bicykli dopoludnia s popoludňajšou prechádzkou po historických uličkách Mikulova. Jednotlivým výletom po okolí sa budem detailnejšie venovať v nasledovných článkoch spolu s fotografiami a mapou trasy. Okolie Mikulova vrátane rakúskeho pohraničia ponúka trasy rôznej náročnosti, ale takmer vždy po kvalitných asfaltových dobre značených cestách. Popri cestách ležia úrodné polia a bohaté vinice a mnoho ciest lemujú ovocné stromy obsypané úrodou. A tak nie je problém osviežiť sa slivkami, marhuľami alebo sladkými čerešňami. Kraj je známy skvelými vínami a mnohými vinárskymi pivnicami, avšak to nie je naša parketa, takže sme sa radšej venovali kultúrnym pamiatkam, ktoré nás viacej zaujímajú.

Mikulov
Pohľad na mesto zo Svatého Kopečka

Na dovolenku sme odchádzali po dvojročnej cyklistickej prestávke, spôsobenej mojou operáciou L5S1 a aj Olinka mala problémy podobného charakteru, ktoré zvládla bez operácie. Počas leta sme stihli najazdiť smiešnych 400 km po našom okrese, takže kondícia takmer nijaká a v kopcoch to bolo teda znať. Ale užili sme si krásnu cyklistickú dovolenku aj za ten týždeň a dva víkendy k tomu, hoci sme už v nedeľu dopoludnia museli odísť, aby sme stihli všetko, čo sme cestou domov stihnúť chceli.

Mikulov
Cyklotrasa do Rakúska

Výhoda Mikulova je, že je blízko zo Slovenska, je to jazykovo príbuzná oblasť, kde sa bez problémov dohovoríme a cenove je všetko prijateľné. Trasy po okolí vyhovujú aj netrénovanému človeku, sú vhodné aj pre rodiny s deťmi, ale dajú sa tu nájsť aj kopce pre kondične silných. Krajina je nádherná a možnosti ubytovania alebo občerstvenia sú na každom rohu. Skoro by som povedal, že cyklistický raj.

Ak uvažujete, kam na dovolenku s bicyklom, Mikulovsko môžem len doporučiť.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Author: Ďusi

2 thoughts on “Dovolenka 2013 Mikulov

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..