Další způsob elektrifikace jízdního kola

Elektrokola už nejsou exotickou součástí výletů, jsou stále častěji běžným dopravním prostředkem ve městech i sportovním náčiním pro cykloturisty. Na trhu jsou k dostání levná elektrokola i kvalitní za vyšší cenu a s delší životností baterií i motorů samotných. Ovšem kdo má velmi kvalitní klasické kolo a uvažuje o elektrokolu, nechce se vzdát svého vyladěného miláčka. Pro takové lidi existují přestavbové sady, které z běžného kola udělají elektrokolo. Stále je to však celkem náročná procedura. Na světě už jsou možnosti, jak vše zvládnout za pár desítek sekund.

Instalaci elektromotoru na stávající městské nebo horské kolo komplikuje kabeláž. Kromě baterie a elektromotoru je potřeba připojit i snímač u pedálů a ovládaní na řídítka. Chvíli to trvá a často se bez dílenského nářadí neobejdeme. Navíc cena zadního kola s vícekolečkem a elektromotorem taký není nízká.

Na trhu se začínají objevovat ucelená řešení, která na to jdou „od lesa“. O jednom způsobou integrace motoru a baterie pro elektrokolo jsme psali nedávno a už se objevila další vlaštovka.

urbanX

Opět se jedná o kompletaci pohonného elektromotoru, elektroniky a baterie do jednoho celku, do vnitřku předního kola. Takže na vašem současném kole stačí vymontovat přední kolo, nasadit nové elektrické a upevnit panel ovládání na řídítka. Za pár chvil můžete vyrazit na výlet.

UrbanX

Ovšem i toto řešení má svá omezení. Problém bych viděl v odpružené přední vidlici a snížení její životnosti při razantním záběru elektromotoru. A také vyšší hmotnost samotného předního kola nemusí přední vidle svědčit. Takže spíše pro pevný rám. Ovšem UrbanX elektrické kolo můžete koupit jak v provedení pro kotoučové, tak ráfkové brzdy.

Jestli se celý projekt z fáze prototypů dostane z Kickstarteru do sériové výroby a prodeje, ukáže zájem potenciálních zákazníků, kterých ale není málo. Za 300 US dolarů bude k dispozici nejlevnější verze s 240 W motorem rychlostí do 25 km/h (předpis EÚ), UrbanX Booster s 350W a 32 km/h za 400 dolarů. Celkem je v nabídce šest velikostí předních elektrifikovaných kol. Integrovaná elektronika a Bluetooth umí přenášet údaje do smartfónu 😉 Hmotnost 6,8 kg naznačuje, že s kapacitou baterie to nebude výrobce moc přehánět. Píše se o 3500 mAh LiIon akumulátoru. To tedy na dlouhé výlety do přírody asi moc nebude. Nebo vozit s sebou druhou baterii.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Author: Ďusi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..