Cyklopotulky na obrazovke

Uvažujete nad cyklovolenkou na Slovensku? Neviete, ktorú oblasť si vybrať a ako to tam bude vyzerať so značenými cyklotrasami, či sú vhodné aj pre kondične slabších cyklistov a ako fungujú služby a ubytovanie? Alebo by ste si radi vyrazili na jednodňový výlet, ale nechcete ísť na slepo niekam, kde to nepoznáte? Od tejto jari to majú cykloturisti na Slovensku ľahšie. Vybranú destináciu si môžu „skontrolovať“ s pomocou televíznej relácie, ktorá nám tu veľmi chýbala.

Keď som v sobotu ráno na obrazovke verejnoprávnej televízie uvidel akúsi známu značku, hneď som si spomenul na starší televízny program s Tomášom Jančaříkom, ktorý v programe Cyklotoulky predstavoval jednotlivé destinácie v Českej republike zo sedla bežného cykloturistu. Sám som si so záujmom pozrel miesta, kde by som sa raz rád vydal na dlhší pobyt alebo som si pripomenul z jeho pohľadu miesta, ktoré som sám navštívil. A obdivoval často perfektne značené cyklotrasy a dostupné ubytovacie a stravovacie služby. Aký to bol kontrast oproti mnohým miestam na Slovensku.

Zdá sa, že sa na Slovensku blýska na lepšie časy pre cykloturistov. A ako inak prezentovať výborne značené cyklotrasy a dobré hotely a reštaurácie čo najširšiemu okruhu potenciálnych zákazníkov, ako cez televíznu obrazovku? RTVS začala vysielať desaťminútový prierez trás, prírodných krás a ubytovania v jednotlivých regiónoch Slovenska, kde už pochopili, že peniaze nosí do regiónu turista, a pripravili v spolupráci so samosprávou značené cyklotrasy s informačnými tabuľami, posedeniami s krásnymi vyhliadkami aj možnosti sa za nie veľký peniaz najesť, oddýchnuť si alebo sa ubytovať pri dlhšom pobyte. Program sa volá Cyklopotulky a môžete si ho pozrieť aj z internetového archívu RTVS.

Zdá sa podľa toho, čo som doteraz videl, že už nemusím uvažovať nad letnou cyklodovolenkou len v Čechách, že už sa k dobrým službám dostaneme aj u nás doma. Až na tú povinnú prilbu, ktorú v Čechách či Rakúsku nemusíme.

V prvých dieloch na obrazovke predstavili jednotlivé regióny Žilinského samosprávneho kraja, kde od roku 2012 pripravili 2400 km značených cyklotrás! Ďalšie diely nás zaviedli do Vysokých Tatier, absolvovali sme na obrazovke trasy medzi tatranskými štítmi aj v podhorí. Tento diel mi bol osobitne srdcu blízky, lebo som sám vo Vysokých Tatrách absolvoval už dve cyklodovolenky.

Podľa toho, čo som na obrazovke videl, ľudia zodpovední za prípravu podmienok pre domáci turistický ruch urobili kus roboty a už sa oplatí uvažovať nad dovolenkou s bicyklom aj na Slovensku bez toho, že by cykloturista nadával na ubytovanie, stravovanie a kvalitu ciest. Aspoň teda v niektorých regiónoch. Výhodou je, že mnohé miesta sú autom dostupné tak, že v sobotu ráno vyrazíte autom s bicyklami na streche na výlet a večer ste doma vybicyklovaní na celý týždeň. Prípadne zostanete do nedele. Za málo peňazí veľa zážitkov.

Slovenskej televízii a produkčnej spoločnosti neostáva len poďakovať za skvelý program pre nás cykloturistov, ľuďom z cestovného ruchu za prípravu trás, informačných tabulí a celého cykloturistického zázemia a cykloturistom za to, že nebudú tieto miesta poškodzovať, ale si ich užívať a kochať sa krásami našej krajiny.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Author: Ďusi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..