Cyklodovolená na Vysočině

Když píšu o Vysočině, asi bych měl spíše napsat Českomoravská vrchovina. Často jsem ale slýchával název „Českomoravská vysočina“ a tak nějak mi to zůstalo. A protože jsem v tomto kraji trávil hodně času už jako dítě a student a později i pracovně, není divu, že jsem zde trávil i cyklodovolenou. Ale na kole jsem zde jezdil už před ní. Zkrátka se mi na Vysočině líbí a nejvíc na rozhraní Žďárska, Havlíčkobrodska a Jihlavska.

Poprvé jsem se na kole projel Vysočinou koncem osmdesátých let dvacátého století jako student. Nechal jsem si z domova dovézt své skorozávodní kolo Eska s třemi převody a z rodiště Karla Havlíčka Borovského jsem nejdále dojel do Jihlavy. A zpět samozřejmě. Kopce dali zabrat, ale líbilo se mi to. Když jsem s přítelkyní uvažoval, kam ze Slovenska jet na dvoutýdenní dovolenou, nechtěl jsem nic riskovat a zvolil mě známý kraj, Vysočinu. Centrem našeho pobytu se stal penzión U Kubínů v Přibyslavi, malém městečku právě na rozhraní oněch tří okresů. Leží sice na silnici č. 18, ale je tady jen mírný provoz aut, zřejmě pro náročné zatáčky kolem Stříbrných Hor i jinde. Dále je tady hodně vedlejších silnic mezi vesnicemi a nespočet kvalitních lesních cest v smrkových lesích, radost projíždět. V tom čase už ve Vysokých Tatrách moc stromů po kalamitě nezůstalo a jezdit po Vysočině byl balzám pro tělo i duši.

Na Vysočině se jezdí jen do kopce nebo z kopce, rovinku tady musíte opravdu hledat. Vedlejší silnice jsou často lemovány stromořadím blízko silnice, takže často se musejí auta vyhýbat na tom určených místech, protože dvě neprojedou. Pokud neprojíždíte lesem, tak malebnou vesničkou, ale daleko není ani do města, na výběr je jich několik.

Vysočina je krajem cyklistů. Značení pro cykloturisty je jasné, přesné a dostatečné husté, nemusíte se bát, že zabloudíte. Protože celkem dobře znám silnice a cesty v okolí, mohl jsem jezdit i bez map, ale vytiskl jsem si sadu map ze severu bikemap.de. Kdo dává přednost turistickým mapám, doporučuji následující dvě:

Na kolech jsme z Přibyslavi postupně navštívili Žďár nad Sázavou, Polnou, Jihlavu, Havlíčkův Brod i Chotěboř. Zajeli jsme si na Hrad Lipnice nad Sázavou i prohlédli hasičské museum. Ze všech výletů mám fotografie a samozřejmě i mapy na bikemap.de, se kterými vás seznámím v samostatných článcích. Vysočina je nádherné místo a pokud zvažujete kam na dovolenou s kolem, rozhodně zvažte tato místa. Historie i současnost Vysočiny spolu s krásnou přírodou rozhodně stojí za poznání.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Author: Ďusi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..