Cyklo pláště na kolo


Warning: Undefined array key "a" in /data/e/1/e11ad10d-e466-4776-b325-9747edd72e26/cykloturistika.net/web/wp-content/plugins/podclankova-inzerce/gateway.php on line 2

Warning: Undefined variable $link_option in /data/e/1/e11ad10d-e466-4776-b325-9747edd72e26/cykloturistika.net/web/wp-content/plugins/podclankova-inzerce/box.php on line 41

Volba ideálního cyklo pláště na kolo je velká alchymie a záleží na mnoha proměnných. Přečtěte si, co je třeba brát v úvahu, a jak se ve všech parametrech vyznat.

Na trek si jistě nevezmete společenskou obuv s tenkou podrážkou či dokonce podpatkem a na běh určitě nenatáhnete těžké pohorky. Jako je adekvátní obutí nohou základem pohodlné a zdravé chůze, stejné pravidlo platí i v případě kola pro dosažení jeho ideálních jízdních vlastností.

Jaké pláště zvolit?

Podle typu kola se pláště dělí na silniční, treková a horská. Volba vzorku pak záleží na terénu, po kterém nejčastěji jezdíte. Pokud se věnujete cyklistice v náročném terénu jen sporadicky, bude vám příliš masivní vzorek spíše na škodu, protože vás na hladkých cestách bude zpomalovat. Naopak v bahnitém či kamenitém terénu je hrubý vzorek s velkými špunty výhodou, protože zajistí větší stabilitu. Zde už ale podobnost s obuví končí a začíná to zavánět alchymií.

Dexter

Následují požadavky na hmotnost, finanční náročnost a životnost materiálu, které si trochu protiřečí. Aby toho nebylo málo, existují tajemné zkratky TEX, TPI a PSI a rozměry plášťů se udávají pro jistotu někdy v milimetrech, jindy v palcích.

Hmotnost vs. cena vs. životnost

Hmotnost plášťů má na živost kola a rychlejší akceleraci větší vliv než hmotnost rámu. Proto má význam ji řešit i v případě, že jste jen rekreační cyklista – vaše jízda bude mnohem příjemnější a snadnější s lehčími plášti. Už volba kevlarové patky místo pevné drátěné vám výrazně sníží hmotnost kola. Další redukce hmotnosti lze dosáhnout volbou plášťů z měkké odlehčené směsi, jejichž nevýhodou je však větší náchylnost k defektům. A aby toho nebylo málo, odlehčené pláště jsou díky použití speciálních materiálů samozřejmě dražší, zároveň se však vyznačují výrazně kratší životností.

Záhadných zkratek není třeba se obávat: PSI je jednotka tlaku v anglosaských mírách (pound-force per square inch, libra síly na čtverečný palec) a říká nám, na jaký tlak je potřeba plášť nahustit. TEX označuje sílu použitých nití v kostře pláště a nižší hodnoty najdeme u lehčích plášťů. Hodnota TPI (threads per inch) udává hustotu vláken v kostře a zpravidla platí, že čím je toto číslo větší, tím lehčí, tenčí a pružnější plášť bude.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Author: Ďusi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..