Cyklistická sezóna predĺžená

Patrím k rekreačným cykloturistom, teda nevyrážam na výlet za každého počasia, ale len keď je relatívne pekne. Okrem získavania kondície chcem výlet využiť aj na kochanie sa prírodou a chcem mať zo všetkého príjemné zážitky. Preto nejazdím v daždi, vetre ani zime a už vôbec v priveľkej horúčave. Dalo by sa povedať, že tento rok bol cyklistom priaznivo naklonený a sezónu mne podobným cyklistom významne predĺžil.

Pamätám si, ako som asi pred pätnástimi rokmi písal článok o tom, ako som na prvý jarný výlet vyrážal s bicyklom už prvého mája, lebo sa oteplilo a cez deň bolo príjemných osemnásť stupňov. Po chladnom apríli prišiel zrazu pekný máj a ja som mohol oprášiť bicykel a v bunde sa ísť previesť. To bolo za „blahých čias“, kedy som jazdieval na trekingovom stroji Fort Auriga.

Fort Auriga

Mám ale aj iný zážitok. Uprostred augusta pred štyrmi rokmi sme mrzli na cyklodovolenke v Českej Kanade. Slovenský kolega cykloturista pri zastávke na čaj uprostred sychravého dňa vyhlásil, že život cyklistu je o daždi, kopci a protivetre. A domáci tvrdili, že taký studený august nepamätajú. Preto sme si nakúpili zimnú cyklistickú výbavu a jazdili ďalej.

Teplá bunda i kalhoty, čelenka pod přilbou, rukavice.

A tento rok som nedávno zachytil na českom televíznom spravodajstve ponosu, že také suché a teplé leto v Českej Kanade nepamätajú. Tak sme si len povzdychli s priateľkou, aké by to bolo fajn tam byť teraz, lebo my sme vymákli pre cykloturistu asi ten najhorší rok na Jindřichohradecku.

Pritom tohoročné leto začalo už v apríli. Tešili sa mu záhradkári, turisti aj cyklisti. A ešte aj v novembri vídam cyklistov na cestách, stále v ľahkom oblečení. Samozrejme čas štartu a cieľa výletov treba prispôsobovať aktuálnemu počasiu. Na jar aj v jeseni je dobre byť doma hodinku pred zotmením, kedy sa zvyklo ochladiť, zato v júli alebo auguste bolo dobré štartovať okolo šiestej ráno, aby ste sa do cieľa dostali pred poludním. Alebo vyrážať na kratšie výlety po šestnástej hodine a využiť čas vidna do ôsmej, pol deviatej večer. Lebo napoludnie tá tropická horúčava bola ako za trest. Bez pokrývky hlavy (ako sa hodila povinná cyklistická prilba!) a vzdušného cyklotrička s dostatkom vody bol výlet o život.

Takže kým v minulosti sme rekreačne bicyklovali od mája do septembra, tento rok doprial cyklistom od apríla do minimálne polovičky novembra. To sú najmenej tri mesiace navyše, počas ktorých môžeme získavať kondíciu. A tiež to skracuje obdobie bez výraznejšieho pohybu, teda prídeme o menej svalov počas zimného leňošenia.

Zmeny počasia sú vraj na Zemi cyklické, podľa historikov podobné ako teraz panovalo na našom území okolo deviateho storočia, neskôr sa ochladilo v stredoveku. Zrejme nejde o katastrofu z pohľadu Zeme, to len človek to vníma inak. Záleží len na vás, či na zmeny počasia budete nadávať, alebo ako ja ich budete využívať vo svoj prospech. Lebo zmeniť situáciu nemôžeme, ale naše vnímanie áno.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Author: Ďusi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..