Čítanie do čakárne

Aj na Neurochirurgii ÚVN v Ružomberku sa pred ambulanciami dlho čaká, aj keď je človek objednaný. Tri či štyri hodinky, kým si počkáte a kým absolvujete všetky vyšetrenia či ambulantný zákrok, prejdú a nič s tým neurobíte. Pokiaľ si teda nedonesiete tablet či netbook a nepripojíte sa k verejnej WiFi na oddelení, o ktorú som sa tak trochu zaslúžil, alebo si nedonesiete niečo dobré na čítanie. Napríklad časopis o cyklistike.

Po príjazde do mesta sa vždy zastavím v Kauflande. Zájsť na wecko po ceste dobre padne, ak je času, dám si kávu a ak je času dosť, tak aj nakúpim, aspoň ušetrím čas poobede. Neobídem ani stánok s časopismi. Tentoraz som kúpil časopisy dva. Môj obľúbený Cykloturistika a druhý najobľúbenejší Velo. Všetko septembrové čísla.

A urobil som dobre. Tentoraz sme naozaj s priateľkou čakali dlho, zákrok sa posunul o poldruha hodiny oproti bežným okolnostiam a aj moje krátke vyšetrenie bolo až takmer pred obedom. Takže som mal možnosť zbežne prelistovať oba časopisy a prečítať si aj zopár celých článkov.

bike1

Mesačník Velo píše najmä o bikovaní v Chorvátsku, čo ma zaujíma, hoci sme tohoročný krátky poznávací pobyt v Chorvátsku museli zrušiť a namiesto toho absolvovali dosť narýchlo cyklodovolenku v Mikulove. Druhou zaujímavou témou je Tisíc míľ od východu Slovenska po západ Čiech. No a samozrejme prehľad bicyklov na trhu, najmä noviniek na budúcu sezónu.

Aj Cykloturistika sa venuje preteku Tisíc míľ. Zaujal ma postreh jedného z účastníkov, dovolím si celé odcitovať: Zdeněk Zahrádka (481,57 km): Přejezd/Přechod Fatry fakt nádhera, ty panorááámata… Všímám si místního zančení: C – cyklotrasa = jde tam s obtížemi jít, kolo vést nebo táhnout za sebou. Jízda zcela nemožná. Pak mají turistické trasy, tam kolo pouze na zádech.
Presne rovnaký dojem som získal počas krátkeho pobytu v Slovenskom raji. Ako si vlastne predstavujú na Slovensku cykloturistu? K téme sa ešte ku koncu článku vrátim.

Cykloturistika po južnom Španielsku aj ako fotografovať sám seba na bicykli, to sú ďalšie témy šiesteho tohoročného vydania časopisu Cykloturistika. Cesta po Afrike i cyklotoulky po Českej republike, rozhľadne a trasy po starých železničných tratiach. No a nechýbajú ponuky výrobcov bicyklov a príslušenstva.

bike2

Horské aj crossové bicykle sú prezentované v oboch časopisoch. V cenovej relácii od 12 do 15 tisíc českých korún v Cykloturistike, medzi 17 až 40 tis. Kč, ale aj cez 60 tis. Kč vo Velo. Teda cca 500-600 eur alebo 700 až 1 600 eur, extrémne 2 400 eur. Keď si ale pozriem pozriem slovenský časopis Biker a jeho reklamy na bicykle, nájdem cenovky od 1600, ale skôr 1990 do 5 000 eur, extrémne cez 7 tisíc eur. Keď porovnám množstvo a kvalitu aj úroveň značenia cyklotrás aj cenovky bicyklov v reklamách v časopisoch, nevdojak sa musím pýtať: Majú na Slovensku naozaj záujem podporovať cyklistiku a cykloturistiku ako masový šport? Či aj toto sa prezentuje len ako šport snobov, ktorým je jedno, aký bicykel zničia na slovenských „cyklotrasách“? Som z toho dajaký zmätený, vojín Kefalín.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Author: Ďusi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..