Časté chyby při seřizování a kontrole jízdního kola

Každé jízdní kolo musí čas od času procházet důkladným servisem. Kromě toho je potřeba jízdní kolo kontrolovat vždy před začátkem nové sezóny. Tyto kontroly zvládnete ve většině případů i bez pomoci odborníků. Pokud by se vám na jízdním kole něco nezdálo, vždy je dobré navštívit specializovaný servis. Představíme si nejčastější chyby, kterých se majitelé jízdních kol při kontrolách a přípravách na novou sezónu dopouštějí.

Časté chyby při kontrolách a přípravách jízdních kol

Majitelé se snaží pomocí příprav jízdního kola dosáhnout lepších výsledků na cestách. Nedodržují tak předepsané hodnoty, což může být velice nebezpečné. Prvním příkladem jsou pneumatiky. Zatímco jedna skupina cyklistů pneumatiky fouká na nižší hodnotu, druhá skupina je naopak přehušťuje. Právě tento proces může být velice nebezpečný pro samotného cyklistu. Předepsané hodnoty tlaku výrobci uvádějí kvůli maximální bezpečnosti.

Pokud si myslíte, že čím vyšší tlak v pneumatik bude, tím rychlejší budete, jste na omylu. Pneumatiky se v první řadě rychleji opotřebovávají. Při větším tlaku trpí především ta část pneumatiky, která se nejvíce dotýká vozovky. U málo nafoukaných pneumatik dochází k opotřebení celé pneumatiky. Vraťme se ale k pneumatikám cyklistů, kteří je přehušťují. Prvním problémem je tedy opotřebení. Druhý problém, jež je daleko závažnější je bezpečnost. Přehuštěná pneumatika může při vyšší rychlosti nebo těžším terénu prasknout. To může mít fatální následky pro vás. Zvlášť ve chvíli, kdy sjíždíte kopec.

Jakých chyb se člověk dopouští při kontrole jízdního kola?

Předchozí chyba nepatří mezi jedinou, kterých se cyklisté dopouštějí. Další chyba spočívá v kontrole brzd. Podíváte se na své brzdy jen letmo a následně vyhodnotíte, že jsou v pořádku? Dopouštíte se obrovské chyby. Brzdy jsou velice důležitou částí, a tak je důležité je zkontrolovat od A po Z, včetně samotného testu. Ten probíhá na základě toho, že budete na jízdním kole zkoušet brzdit. Jednoduše zvednete zadní kolo do vzduchu a poté jej rozjedete na určitou rychlost. Jakmile tak učiníte, zabrzdíte.

Chybami se člověk učí. Až v momentě, kdy se člověk spálí pochopí, jak je důležité své jízdní kolo kontrolovat. Existují i cyklisté, kteří jej po zimní sezóně vytáhnou bez jakékoliv kontroly. I to se dá považovat za obrovskou chybu. Jízdní kolo vám ve sklepě stálo několik měsíců. Prakticky kdokoliv se k němu mohl dostat. Ať už malé děti nebo dospělé osoby, jež o vaše jízdní kolo zavadili. Vše hraje svou roli, protože vaše jízdní kolo se u tohoto procesu mohlo poškodit.

Vezměte ho k odborníkům

Stanovte si lhůty, kdy své jízdní kolo necháte zkontrolovat odborníky. Tím zamezíte skrytým vadám, které by se po několika měsících mohli projevit. Budete-li pravidelné kontroly ignorovat, rovněž to pro vás může mít fatální následky. Ačkoliv máte bezpečnostní prvky a vybavení, jízda na kole patří k nebezpečným činnostem. O to více v případech, kdy cyklista sjíždí kopec, jak jsme již naznačovali v předchozích odstavcích.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Author: Ďusi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..