Bosna a Hercegovina zrušila nosenie prilby na bicykli

Medzi cyklistami sú dva tábory. Jeden bojuje proti povinnosti nosiť prilbu na hlave a druhý sa jej horlivo zastáva. Argumenty sú rôzne. Podľa jedných absencia prilby zvyšuje riziko úrazu a náročnejšieho liečebného zákroku, podľa druhých práve prilba dáva ostatným vodičom pocit, že môžu cyklistu viac ohroziť. Podľa jedných práve prilba na hlave robí cyklistov agresívnejších a odvážnejších, podľa druhých povinná prilba na Slovensku znížila počet cyklistov na cestách.
 

Bosna a Hercegovina zrušila povinnosť používať prilbu počas jazdy na bicykli.

Za touto iniciatívou stála cielená kampaň Centra pre životné prostredie, ktoré tvrdí, že to má byť dobrovoľné rozhodnutie každého cyklistu. „Cyklisti si môžu vybrať, či budú alebo nebudú nosiť bezpečnostnú prilbu,“ povedal Tihomir Dakic, ktorý kampaň zastupoval.

Združenie tvrdí, že zákon o povinnom nosení prilby podkopával ich snahy zvýšiť počet cyklistov na cestách. Ako? T. Dakic tvrdí, že pokiaľ sú prilby povinné, ľudia si podvedome myslia, že bicyklovanie je nebezpečnejší spôsob cestovania, ako v skutočnosti je.

„Bosna a Hercegovina urobila dôležitý precedens s týmto zrušením. Akýkoľvek zákon, ktorý nariaďuje nosenie helmy alebo iných predmetov, kriminalizuje používanie bicyklov ako efektívnych a cenovo dostupných dopravných prostriedkov,“ pochválila rozhodnutie šéfka medzinárodnej cyklistickej skupiny One Street Sue Knaup.

„ECF sa domnieva, že cyklisti by mali mať možnosť zvoliť si, či nosiť alebo nenosiť prilby a reflexné vesty. Nesúhlasíme s ich povinným používaním. Vítame vynikajúcu prácu Centra pre životné prostredie, ktoré je členom ECF, že zdôraznilo tento dôležitý problém, ktorý zastupuje záujmy cyklistov orgánom v Bosne a Hercegovine,“ povedal Ceri Woolsgrove z Európskej cyklistickej federácie.

A ako je to v súčasnosti u nás? „Slovensko má teda jedny z najtvrdších zákonov v tomto smere. Zvyšok sveta, čo sú 80 až 90 percent populácie, nemá prilbu povinnú,“ hovorí šéf Cyklokoalície Peter Netri a ďalej dodáva:

„Štatisticky platí, že čím väčší počet bicyklov je na cestách, tým menej nehôd cyklistov s motoristami sa stáva. Členské krajiny Európskej únie s najmenšou nehodovosťou cyklistov pritom nemajú prilby rovnako povinné – Holandsko či Dánsko. Povinné prilby vytvárajú bariéry pre ľudí, aby bicyklovali, a dochádza k zníženiu počtu cyklistov.“

cyklista bez prilby

Ja bicyklujem už veľmi dlho. A nikdy som nemal na bicykli problém. Ani prilbu. Začal som ju nosiť, až keď začala byť na Slovensku povinná. No vždy som sa tešil na svoje dvojtýždňové dovolenky v Čechách, pretože tam, ale ani v Poľsku, Nemecku či Rakúsku, nie sú prilby pre cyklistov povinné. A ako spoznáte v Maďarsku slovenského cykloturistu? Má prilbu na hlave.

Som odporcom nosenia prilby. Nevadí mi len vtedy, keď je veľký úpek. Ale to by vyriešila aj šikovná šiltovka. Nevadia mi iniciatívy na dobrovoľné nosenie prilby. Vadí mi, že mi niekto prikazuje, čo si musím kúpiť a používať, hoci som to štyridsať rokov nepotreboval. Z toto pohľadu sa jedná len o umelé zvyšovanie tržieb obchodov a daní DPH a následne aj daní zo zisku pre štát vymyslením ďalšej legislatívnej povinnosti.

Myslím si, že by si každý cyklista mal sám rozhodnúť, či si prilbu na hlavu dá alebo nedá. Pretože nie je cyklista ako cyklista. Určite je rozdiel medzi tým, keď ide niekto na bicykli ako dopravnom prostriedku na pole kúsok za dedinu a podľa zákona musí mať na sto metroch málo frekventovanej okresky prilbu, lebo mu hrozí pokuta, a keď niekto jazdí strmé zjazdy medzi hrubými kmeňmi stromov kdesi v divokej prírode. Je rozdiel keď ako cykloturista aj tie najstrmšie zjazdy po rovných asfaltkách idem pomaly, lebo očakávam možné jamy alebo znečistenie na vozovke a keď hltači kilometrov v súťaživej partii naháňajú minúty a sekundy. Tomu známemu ani prilba nepomohla, keď mu cestári „zabudli“ označiť priečny výkop na zabudnutej okreske. Dlho bol v kóme.

Prilba na hlave nič nerieši. Majú byť políciou a súdmi potrestaní bezohľadní cyklisti aj bezohľadní vodiči automobilov. Keď sa vodiči budú báť ohroziť cyklistu a keď si ľudia prestanú myslieť, že cyklista je chudák, čo nemá na auto a benzín, potom bude pohoda na cestách a nebude treba nosiť cyklistické prilby. Pretože cyklistov netreba chrániť pred ich samými, ale pred arogantnými šoférmi. A tam prilba nepomáha.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Author: Ďusi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..